Domov > Novinky > Basket portál > NBA > Phoenix opäť vo víťaznom ťažení, tretia prehra Lakers
Phoenix opäť vo víťaznom ťažení, tretia prehra Lakers
16. November 2009 NBA Autor: SITA

Basketbalisti Houstonu vrátili úradujúcemu šampiónovi NBA Los Angeles Lakers prehru po predĺžení na vlastnej palubovke z 3. novembra aj s úrokmi a v nedeľu prekvapujúco zdolali Bryanta a spol. na jeho pôde 101:91. Pripravili tým favoritovi celej súťaže tretiu stratu bodov v sezóne. Lakers nestačili v piatok ani na Denver a nezvládli druhý zápas v rade. Na neudržanie bol z tímu Rockets najmä rozohrávač Aaron Brooks, ktorý zaznamenal 33 bodov. Hostia sa navyše mohli spoľahnúť na kvalitu z lavičky, čo dokazuje aj 19 bodov austrálskeho pivota Davida Andersena. "Ako mŕtvoly. Musíme sa zobudiť, vieme, čo je v stávke. Nájdeme cestu, ako ďalej," zhodnotil menšiu krízu Lakers Kobe Bryant, ktorý v Houstone zaznamenal 41 bodov. Teraz ho Rockets udržali na osemnástich.

Phoenix sa naopak vrátil na víťaznú vlnu, z ktorej ho vo štvrtok v Los Angeles zhodili obhajcovia titulu. V nedeľu Suns dosiahli najtesnejší domáci triumf 101:100 nad Torontom, hoci ešte 51,5 sekundy pred záverečným klaksónom prehrávali o tri body. Vtedy zobral taktovku do rúk kanadský rozohrávač Steve Nash, "doniesol" loptu až do koša, vypýtal si faul od Josého Calderóna a ponúknutým trestným hodom nepohrdol. "Pokúšali sme sa zahrať clonu a potom som našiel medzeru v ich obrane. Našťastie to vyšlo a vydreli sme víťazstvo," priblížil záverečné momenty Nash. Prvou hviezdou tímu z Arizony bol však pivot Amaré Stoudemire, ktorý po jednom z najhorších výkonov v ročníku proti Lakers predviedol svoju lepšiu tvár: nastrieľal svoje tohtosezónne maximum 30 bodov a pridal aj 8 doskokov. Suns si upevnili pozíciu lídra Západnej konferencie a s bilanciou 9 víťazstiev, 2 prehry osameli na čele celej súťaže. Na domácej palubovke US Airways Center neprehrali už 13 zápasov v rade a sú jediným mužstvom, ktorý v tomto ročníku v každom zápase dosiahol trojciferné skóre. Pred vlastnými divákmi dokonca zaznamenali minimálne 100 bodov v 30 zápasoch bez prerušenia. Tradičnou oporou hostí bol Chris Bosh, ktorý si pripísal ôsme double-double v tejto sezóne za 20 bodov a 10 doskokov a je v tomto smere lídrom celej NBA.

Detroit nedokázal nadviazať na šnúru troch víťazstiev a nestačil doma na Dallas (90:95). Posledný tím Centrálnej divízie doplatil na jeden z najhorších večerov kariéry v podaní Bena Gordona, ktorý pri zraneniach Richarda Hamiltona a Tayshauna Princea ťahal spolu s Charliem Villanuevom Pistons v ostatných dueloch. Rozohrávač vystrelil na kôš z hry 16-krát, ale presne namieril iba raz a zo šiestich trestných hodov využil len polovicu. "Dostával som sa do výborných pozícií, ale akosi som nedokázal chytiť ten správny rytmus. Nepadali tam ani jednoduché strely, nič mi nevychádzalo," priznala jedna z predsezónnych posíl Detroitu. Mavericks sa naopak prezentovali konsolidovanou hrou základnej päťky, všetci jej členovia prispeli k spoločnému dielu minimálne 10 bodmi, tradične vyčnieval tentoraz 25-bodový Dirk Nowitzki. A to ešte museli hostia improvizovať na poste pivota, pretože Eric Dampier ochorel a nahradil ho Drew Gooden, ktorý sa odvďačil double-double.

Pozícia favorita Oklahoma City nesedí, svedčí o tom aj nečakané domáce zakopnutie s Los Angeles Clippers, s ktorými si pritom iba v stredu v Staples Center poradili Thunder 83:79. Kevin Durant si síce vytvoril tohtosezónne maximum 40 bodov, pridal aj 8 doskokov a vyvinul maximálne úsilie, aby jeho tím dosiahol iba druhý raz od presťahovania zo Seattlu šnúru troch víťazstiev, ale nedočkal sa podpory od spoluhráčov a Clippers prekvapujúco vyhrali 101:93.

Výsledkový sumár - nedeľa:

Detroit - Dallas 90:95

Najviac bodov: Stuckey 28, W. Bynum 27, Villanueva 13 (10 doskokov) - Nowitzki 25, Beaubois 14, Marion a Gooden (11 doskokov) po 11, štvrtiny: 18:22, 28:18, 20:31, 24:24, 18 215 divákov.

Phoenix - Toronto 101:100

Najviac bodov: Stoudemire 30, Nash 23, C. Frye 20 - Bosh 25 (10 doskokov), Türkoglu 20, Bargnani 17, štvrtiny: 31:33, 19:20, 27:26, 24:21, 16 605 divákov.

Oklahoma City - Los Angeles Clippers 93:101

Najviac bodov: Durant 40, Westbrook 17, Krstič 10 - Kaman 25, B. Davis 24, A. Thornton 20, štvrtiny: 23:26, 18:23, 35:26, 17:26, 17 715 divákov.

Los Angeles Lakers - Houston 91:101

Najviac bodov: Artest 22, A. Bynum 21 (11 doskokov), Bryant 18 - Brooks 33, Andersen 19, C. Landry 15 (10 doskokov), štvrtiny: 29:23, 25:29, 19:28, 18:21, ??? divákov.

SITA © 2002, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.