Domov > Novinky > Basket portál > NBA > V šlágri triumf Clevelandu,Gasol lekárom kolien Bryanta
V šlágri triumf Clevelandu,Gasol lekárom kolien Bryanta
29 November 2009 NBA Written by SITA

Žiadne mimoriadne napätie nepriniesol súboj lídrov dvoch divízií a zároveň šláger sobotňajšieho programu basketbalovej NBA. Cleveland po piatkovom zaváhaní v Charlotte nedal doma Dallasu šancu (111:95) najmä vďaka prebudeniu streleckého inštinktu Mo Williamsa. Ostro sledovaný mikroduel dvoch elitných hráčov súťaže LeBrona Jamesa (25 bodov) a Dirka Nowitzkého (27) síce dopadol mierne v prospech nemeckého krídelníka, ale jazýčkom na miske váh bola okrem 12 Jamesových asistencií aj stopercentná Williamsova úspešnosť z trojkových pokusov. Rozohrávač domácich premenil všetkých sedem, pričom ešte v piatok večer potreboval na dve presné trefy spoza oblúka 8 striel. "Mám dojem, že posledné dva zápasy som mal bilanciu 2:15 (v skutočnosti 4:15 - pozn. SITA). Po prvých dvoch trojkách som sa dnes začať cítiť naozaj dobre. Nikdy som nemal problémy páliť spoza oblúka, ale dnešný večer patril k tým lepším," komentoval autor 25 bodov Williams. Mavericks mohli vyrovnať svoju sériu z roku 2006/07, keď vyhrali 6 zápasov na palubovkách súperov v rade. V jedinej sobotňajšej medzikonferenčnej konfrontácii však zlyhali najmä v obrane, o čom svedčí aj vysoko negatívny pomer doskokov (24:39, z nich obranné 19:29). "Tým sme si prehrali zápas. Dali sme skoro 100 bodov, čo niekedy na víťazstvo vonku stačí, ale nedokázali sme zastaviť súperových hráčov. Dovolili sme im veľa dvojtaktov. Keď sa raz darí tímu v tejto činnosti, stúpa mu sebavedomie," priznal Nowitzki.

Návrat Paua Gasola obhajcovi titulu Los Angeles Lakers očividne prospel. Spokojné môžu byť aj kolená Kobeho Bryanta, pretože na zlatú ruku, ktorú musia dopraviť čo najbližšie ku košu, už teraz nie je tím odkázaný. Aj v kalifornskom derby s Golden State v Oaklande mohol Bryant spokojne odovzdať rolu ťahúňa španielskemu pivotovi a výkon mužstva tým nijak neutrpel. Práve naopak, Lakers zaznamenali proti Warriors svoje strelecké maximum sezóny a zvíťazili 130:97. Gasolov podiel bol 22 bodov, takmer obligátne double-double (tretie zo štyroch zápasov) si pripísal vďaka 12 doskokom. "Pau je jednoducho Pau. Jeden z najlepších. Veľmi nám chýbal," konštatoval Bryant. Lakers ťahajú šnúru piatich víťazstiev (štyri s Gasolom v zostave) a ťažko si niekto dokáže predstaviť, že by ich mohli v Staples Center zastaviť v nedeľu New Jersey Nets, ktorí ešte v tomto ročníku nevyhrali a útočia na negatívny rekord súťaže v dĺžke čakania na prvý triumf v základnej časti.

Vo Východnej konferencii osamelo na čele Orlando po tesnom víťazstve 100:98 v Milwaukee. O polovicu všetkých bodov Magic sa postarala dvojica Dwight Horward, Vince Carter. Pivot hostí si pri neúčasti zraneného Andrewa Boguta robil pod košmi, čo chcel (20 doskokov), rozohrávača zase nezastavilo ani zranenie tváre po údere lakťom. "Štyri stehy a jeden škaredý pysk," bilancoval po zápase Carter.

Washington strieda záblesky návratu k starým časom s katastrofami. V sobotu totálne vyhorel pred domácimi divákmi proti Charlotte (76:92). Súboj dvoch posledných tímov Juhovýchodnej divízie vôbec nevyšiel dvojici Gilbert Arenas (6 bodov, 6 asistencií), Antawn Jamison (6 bodov bez jediného doskoku), a tak sa zrodilo prvé tohtosezónne víťazstvo Bobcats na súperovom ihrisku. Gerald Wallace a spol. navyše neprehrali už štyri zápasy v rade.

V poslednom sobotňajšom stretnutí potvrdil hernú krízu Portland, ktorý nedokázal v Utahu zastaviť dvojicu "jazzmanov" s dvoma dvojcifernými štatistikami Derona Williamsa a Carlosa Boozera, dovolil súperovi strieľať s úspešnosťou 60,6 percenta a prehral 92:108.

Sobota - sumáre:

Washington - Charlotte 76:92

Najviac bodov: Butler 19, Haywood a N. Young po 10 - G. Wallace 14 (14 doskokov), T. Chandler, Felton a Mohammed po 12, štvrtiny: 19:22, 13:20, 18:27, 26:23, 17 311 divákov.

Milwaukee - Orlando 98:100

Najviac bodov: Ilyasova (16 doskokov) a Ridnour po 20, Jennings 18 - D. Howard (20 doskokov) a V. Carter po 25, R. Lewis 14, štvrtiny: 26:21, 30:26, 16:26, 26:27, 16 128 divákov.

Golden State - Los Angeles Lakers 97:130

Najviac bodov: Ellis 18, Maggette 17, A. Morrow 15 - P. Gasol 22 (12 doskokov), Bryant 20, Artest 19 , štvrtiny: 22:36, 28:24, 25:38, 22:32, 20 001 divákov.

Cleveland - Dallas 111:95

Najviac bodov: James (12 doskokov) a Mo Williams po 25, Varejao 15 - Nowitzki 27, Terry 25, Marion 12, štvrtiny: 35:26, 33:29, 19:24, 24:16, 20 562 divákov.

Utah - Portland 108:92

Najviac bodov: Boozer 26 (12 doskokov), D. Williams 24 (15 asistencií), Okur 12 - B. Roy 19, Aldridge a Bayless po 14, štvrtiny: 32:17, 27:27, 30:23, 19:25, 18 051 divákov.