Domov > Novinky > Basket portál > Slovenské súťaže > Handlová doma dosiaľ nezdolaná!
Handlová doma dosiaľ nezdolaná!
30. November 2009 Slovenské súťaže Autor: Denník Šport
V šlágri kola Pezinok jasne predčil Prievidzu

EXTRALIGA BASKETBALISTOV – 18. KOLO: V šlágri kola Pezinok jasne predčil Prievidzu

EXTRALIGOVÝ TELEGRAM

Výborná bilancia Handlovej v domácom prostredí (8-0) je v ostrom kontraste s výkonmi na súperovej palubovke (2-7).

O 63 bodov Svitu sa podelila štvorica hráčov základnej zostavy. Dubovský ani nik z piatich striedajúcich sa nezapísal do listiny strelcov.

V 18. kole mal voľno BK SPU Nitra.

Unaviť súperových rozohrávačov

Šláger osemnásteho kola postavil proti sebe dvoch minulosezónnych medailistov. Strieborný AB Cosmetics Pezinok hostil bronzový BC Prievidza a vo vinárskom mestečku sa napriek odlišnému aktuálnemu tabuľkovému postaveniu rivalov hral duel ako vystrihnutý z programu play-off.

Po víťazstve 105:84 boli spokojní nielen fanúšikovia, ale i tréner František Rón. Jeho tím konečne začína pôsobiť ako zohratá partia. Rešpektovaný český odborník ale vidí rezervy: "Po zápase som hráčom síce nič nevyčítal, no v pondelok si pozriem videozáznam a pokúsim sa odhaliť nejaké chybičky, ktoré treba odstrániť. V útočnej fáze sme hrali kolektívne, vytvárali sme si dobré pozície. Ale musíme pracovať na defenzívnej stránke. Tam je stále čo zlepšovať."

Ak tréner Rón spomína defenzívu, isto sa v nej našli štrbiny či medzery, Pezinok však v sobotu aj napriek absencii Míčku a defenzívneho špecialistu Kozlíka zdobil výborný celoplošný pressing, ktorým zaháňal rozohrávačov Prievidze do úzkych: "Od môjho príchodu do Pezinka sa snažím viesť našich rozohrávačov, aby tlakom na súpera narúšali jeho rozohrávku. V poslednom čase nám to veľmi dobre funguje aj preto, že v oveľa väčšej miere môžeme využiť Míčku. Tým, že máme toľko možností, neunavujeme našich rozohrávačov."

PEZINOK – PRIEVIDZA 105:84

(28:18, 61:42, 80:61)

AB COSMETICS: Jackson 28/3 trojky, Miloševič 24/4, Nicholson 17, Mičuda 13, Majoroš 7 (Snopko 9/3, Brliť 7, Lukjanec 0, Michálik 0). Tréner: F. Rón.

BC: Fears 14/3, Szalay 14, Bosák 8, Ridzoň 6, Rerko 2 (Kunc 17/3, Štorcel 14/4, Jašš 5, Pavlenda 4, Boor 0, Blaho 0). Tréner: I. Rudež.

TH: 18/17 – 17/15. FAULY: 19 – 20, 5 faulov: 36. Jašš. TCH: 18. Ridzoň. TROJKY: 12 – 11. 500.ŠTVRTINY: 28:18, 33:24, 19:19, 25:23. Gabara, Tomašovič, Matejčík.

Už v 3. min viedli domáci 10:2 a naznačili, akým smerom sa bude uberať vývoj stretnutia. Pezinok vychádzal zo zabezpečenej obrany a svoj útočný potenciál naplno rozvinul v druhej štvrtine. Na oboch stranách sa hral výborný ofenzívny basketbal podporovaný úspešnou streľbou. Napriek tomu, že domáci hrali kolektívne, vyčnievali najmä individuality ako Miloševič či Jackson. V 37. min upravil smečom Nicholson stav na 100:72,  ale hostia znížili na prijateľnejší rozdiel 4 trojkami v rade, pričom pivot Kunc bol úspešný trikrát.

HANDLOVÁ – LEVICE 97:90

(26:18, 51:40, 74:58)

MBK: Glavinič 30/4, Barišič 23/3, Manojlovič 12, Bilík 9, Paraík 7 (Štefánik 7, Klátik 4, O. Haviar 3, Mrviš 2, Prokein 0). Tréner: Ľ. Smačko.

ASTRUM: Klein 17/4, Trimboli 14, Lutovský 9, Klár 6, Krkoš 4 (Kingsley 16, Jurík 13, Terlanda 9, Grznár 2). Tréner: M. Kováčik.

TH: 29/26 - 25/20. FAULY: 25 – 26, 5 faulov: 36. Klein. TROJKY: 9 - 6. 800. Janáč, Margala, Turčina. ŠTVRTINY: 26:18, 25:22, 23:18, 23:32.

Kto prišiel na sobotný zápas, určite neoľutoval. Baníci mali síce duel pod kontrolou, ale hostia dokázali niekoľkokrát zlikvidovať aj deväťnásťbodové manko (61:42 a 79:60). Domácim pomohol silný kolektívny duch. Vynikajúci výkon podal opäť Glavinič, ktorý bodoval, doskakoval, asistoval. MBK dobrým výkonom podporil aj zranený Bilík, ktorý musel nastúpiť do stretnutia s ochrannou maskou. V závere stretnutia hostia síce poriadne zabrali, keď sa k domácim priblížili na štyri body (90:86), ale na celkový zvrat im neostali sily.

SVIT – KOMÁRNO 63:51

(16:17, 30:29, 44:43)

BK: Bajič 23/5, Laco 16, Cvitanovič 14, Findura 10, Dubovský 0 (Krajčík 0, Kmetoni 0, Kováč 0, Madzin 0, Radosavljevič 0). Tréner: J. Drobný.

MBK RIEKER: Mišinský 10, Madaj 10, Salamun 9, Gudelj 9, Blagojevič 8 (Mikulec 3, Suja 2). Tréner: M. Černický

TH: 23/17 - 12/8. FAULY: 14 - 22, 5 faulov: 40. Blagojevič. TCH: 32. tréner domácich – 11. tréner hostí. TROJKY: 6 – 3. 550. Zubák, Hrabuvčin, Szibilla. ŠTVRTINY: 16:17 14:12 14:14 19:8.

Tri štvrtiny zápasu sa súperi preli o víťazstvo a striedali sa vo vedení. V 4. min viedol Svit 10:2, no po dvoch minútach zas hostia 11:10. A hoci domáci znova v 27. min vyhrávali 44:35, po polčase viedli iba o bod. V 36. min hostia vyrovnali na 51:51, no z ich strany to bolo všetko a v závere pôsobili rezignovane. Diváci chvíľami sledovali basketbal plný nepresností a nervozita sa preniesla aj na trénerov. V druhom polčase bol najväčšou osobnosťou domáci Bajič, ktorý piatimi trojkami doslova rozleptal hru hostí.

ŽILINA – SPIŠSKÁ NOVÁ VES 77:83

(18:31, 30:55, 57:67)

VÁHOSTAV-SK: Bučák 17, Futo 11/3, Podhorský 5, Závodný 5, Nižný 3 (Stojanovič 17, Kosa 13/3, Tilandy 6, Hoferica 0). Tréner: P. Zuzik.

04 AC LB: Jefferson 24/4, Mróz 16, Mielczarek 13, Baťka 12, Demečko 0 (Baldovský 8, Bečarik 6, Ulman 2, Kožár 2, Fulka 0, Repaský 0). Tréner: J. Chudeusz.

TH: 26/20 - 26/19. FAULY: 26 - 20, 5 faulov: 40. Nižný. TROJKY: 9 - 8. 250. Sudek, Doušek, Hančík. ŠTVRTINY: 18:31, 12:24, 27:12, 20:16.

V zápase dvoch rozdielnych polčasov mali v prvom jasne navrch hostia. Na samom začiatku síce viedol 5:2 Váhostav SK, ale potom ovládli palubovku Spišiaci. Šnúrou 21 bodov, pod ktoré sa podpísali najmä Jefferson a Mielczarek, zmrazili súpera i hľadisko. V druhom polčase bolo všetko inak, Váhostav-SK sa hneď v jeho úvode vrátil do zápasu šnúrou 13:0 a aj pri kontrách hostí pomaly, ale isto doháňal stratu. V 35. min prehrával iba 65:69. Vzápätí však Spišiakov "spasil" dvomi dvojkami Bečarik a domáci tím už nemal na prípadný zvrat čas ani silu.

BANSKÁ BYSTRICA – INTER 95:59

(23:14, 39:25, 70:32)

H ŠKP: Immink 18/3, Škara 13, Dorazil 12, Kačáni 11, Hovaňák 0 (Rendla 11, Marchyn 9, Koczkáš 9, Znanec 9, Strapec 0). Tréner: Ľ. Doušek.

H BRATISLAVA: Ravasz 12, Štefanac 10, Kucsa 6, Ivan 3, Polakovič 2 (La Rosa 8, Kuffa 5, Kalman 5, Žilík 4, Rosival 2, Musil 2, Šoltés 0). Tréner: O. Vidin.

TH: 21/13 – 24/14. FAULY: 23 – 23. TROJKY: 10 – 5. 400. Pipíška, Šarišský, Daňo. ŠTVRTINY: 23:14, 16:11, 31:7, 25:27.

Skóre otvorili hostia trojkou Ravasza, ale to bolo prvý a posledný raz čo viedli. Domáci vďaka trojkovému koncertu odskočili Interu v 8. min na 18:8. V ďalších štvrtinách domáci tvrdou obranou a a pestrou hrou v útoku neustále zvyšovali svoj náskok. Tréner hostí sa snažil privodiť zvrat častým striedaním. Bez úspechu. V tretej desaťminútovke domáci od 25. do 29. min zaznamenali šnúru 17:0. V poslednej časti hrali za Inter okrem La Rosu samí mladíci a pribrzdili rozbehnutých domácich, ktorý i vzhľadom na vysoký náskok trochu poľavili.