Domov > Novinky > Basketland n.f. > BL Streetball > Jubilná desiata 3x3 Basket Tour 2015 očami jej zakladateľov
Jubilná desiata 3x3 Basket Tour 2015 očami jej zakladateľov
28. Apríl 2015 BL Streetball Autor: Michal Duchovič

- Aká bola prvotná myšlienka, ktorá stála za zrodom 3x3 Basket Tour?

„Pred desiatimi rokmi sa nám podarilo zapojiť do projektu medzinárodného spolupráce v rámci projektu Phare, vďaka ktorému sme organizovali náš prvý Basketland Camp. Naši partneri z Rakúska nás pozvali na obdobné outdoorové podujatie u našich južných susedov, ktoré nás nadchlo i inšpirovalo. My sme hľadali komplementárny projekt, ktorý by nám pomohol prilákať potenciálnych partnerov, zabezpečil potrebné kofinancovanie, ale aj ktorým sme chceli pred úvodným Basketland Campom osloviť hráčov, kluby i basketbalovú obec.“

- Ako spomínate na prvý ročník celej tour? Bolo to náročné?

„Spomínam si veľmi dobre, boli sme o desať rokov mladší, min. o desať kíl ľahší, o desať rokov neskúsenejší (smiech), ale nechýbalo nadšenie a odhodlanie niečo zorganizovať. Využili sme basketbalové kontakty a zorganizovali prvú Streetball Tour, ktoré mala šesť zastávok, z toho tri vo vtedajších basketbalových baštách – Trenčín, Dolný Kubín, Piešťany. Ďalšie tri boli v hlavnom meste v športových areáloch, kde bol street doma – Petržalka na Hannovej, Ružinovský areáli netradičných športov a Lafranconi. Dnes s odstupom času mi to príde už trošku komické, ale vtedy sme maľovali v areáloch čiary, prihlasovali sa priamo na mieste, hrali na betóne, pozývali na akcie rôzne začínajúce rapové formácie (úsmev).“

- Máte niektoré obľúbené mesto, podujatie v rámci tour alebo výnimočný ročník Streetball Tour, na ktorý najradšej spomínate?

„Každý ročník, každé jedno podujatie je niečím špecifické a niečím výnimočné, preto bolo alebo stále je zaradené do hlavnej série Streetball Tour. Je ťažko označiť jediné, radi sa vraciame na Lafko a Unihry, do Vajnor, Senca, Piešťan, Handlovej, Malaciek, Ružomberka, B. Bystrice, každá zastávka má svoje čaro. Mojou srdcovkou sa stali Piešťany a asi najviac mi v pamäti rezonuje prvá tour v roku 2006, kedy sa hralo v centre tohto kúpeľného mestečka na pešej zóne a v susednom mestskom parku pred Domom umenia. Na záver akcie vystúpil vtedy začínajúci Kontrafakt a Piešťany žili naplno celý deň streetballom i hip-hopom. Neskôr bolo aj toto podujatie ocenené ako Športové podujatie roka primátorom mesta Remom Cicuttom. Za najvydarenejšie ročníky považujem tie, kedy som sa tomu mohol naplno organizačne venovať, Streetball Tour mala v 2009 a 2010 osem zastávok naprieč Slovenskom a zúčastnilo sa jej bezmála 600 družstiev.“

alt

- Streetball Tour vstupuje do 10. ročníka už pod novým názvom – „3x3 Basket Tour“. Aký je to pocit prežiť desať rokov, čo všetko ste si za tú dobu museli preskákať?

„Každý šport má svoj prirodzený vývoj, ktorý sa nedá zastaviť. Streetball a s ním spojená organizácia Streetball Tour nevynímajúc. Asi najväčšou zmenou je prerod „uličného“ streetballu na oficiálny šport – 3x3 basketbal, ktorý bol pred cca ôsmimi-desiatimi rokmi podporovaný najmä európskymi organizátormi outdorových streetballových eventov z pobaltských krajín a z Ruska, ktorým sme pomáhali aj my v rámci strednej Európy. Posledné roky je 3x3 basketbal doslova "tlačený" Medzinárodnou basketbalovou federáciou FIBA, ktorá masívne investuje do rozvoja 3x3 basketbalu. Tento trend neobišiel ani nás, boli sme nútení založiť Slovenskú streetballovú asociáciu, aby sme sa mohli zúčastňovať medzinárodných turnajov, zjednocovať pravidlá s "3x3 FIBA rules", školiť rozhodcov, investovať do športového zázemia pre športovcov a organizátorov, hrať na oficiálnom povrchu Sport Court - Power Game, akceptovať hru so "shot clockom" a mnohé ďalšie úpravy. To všetko prispelo k prerodu od pouličného basketbalu (streetballu) na tzv. "trojkový" alebo 3x3, na prechod z betónu na Sport court, z pouličných ihrísk, cez športové areály, na námestia, pešie zóny, do nákupných centier, letných areálov až najnovšie na hudobné, tanečné, či multikultúrne festivaly, kde v súčasnosti naše podujatia organizujeme a stále prinášajú vyššiu atraktivitu i kvalitu pre hráčov a divákov.“

- Aké sú trendy rozvoja 3x3 Basketbalu, hovorí sa, že by sa čoskoro mohol objaviť na olympiáde?

„Ako som už spomínal, 3x3 basketbal je silno preferovaný FIBA-ou, ktorá tlačí na národné zväzy, aby sa aj tejto zložke adekvátne venovali. 3x3 basketbal vzhľadom na kvalitné zázemie láka čoraz kvalitnejších hráčov, ktorý sa čím ďalej, tým častejšie medzinárodne konfrontujú na majstrovstvách sveta, alebo vo svetovej, či európskej 3x3 sérii. Myslím si, že 3x3 basketbal je určite dostatočne atraktívny a rozvoja schopný. Je na dobrej ceste dostať sa na olympiádu ako ukážkový šport, ale určite na to ešte musí vynaložiť veľa športového, organizačného i diplomatického úsilia. Vzorom tu môže byť plážový volejbal, ktorý si tento honor už zaslúžil a bol jedných z najsledovanejších športov na poslednej olympiáde.“

- Je zaradenie do FIBA kalendáru určitým zadosťučinením za tie roky organizácie?

„Vo FIBA kalendári môže byť každé podujatie, ktoré sa zaregistruje na oficiálnej stránke 3x3planet.com. Už pred dvoma rokmi sme mali na "FIBA 3x3 planet" zaregistrované všetky podujatia tour a naši hráči, tímy, ako aj Slovensko získavalo potrebné kvalifikačné body. Potom sme však na poslednú chvíľu odriekli plánovanú zastávku Európskej série v Bratislave, FIBA pozastavila SBA členstvo, v roku 2014 Slovensko nemalo oficiálnu sériu, takže sme stratili dosť bodov, a tým aj dôležitý ranking v seniorských i juniorských kategóriách. V tejto sezóne stojíme pred úlohou dohnať stratené body. Otázkou je vždy a do akého FIBA rankingu je podujatie zaradené. Tie najzaujímavejšie tvoria World Tour, pod nimi sú kontinentálne série a potom kvalifikačné challengerové turnaje. Uvidíme, čo sa SBA ako partnerovi FIBA podarí vyrokovať a aké postavenie budeme pre tento ročník mať. Pre 10. ročník 3x3 Basket Tour sme sa dohodli na partnerstve, ktoré zaručí našim hráčom i Slovensku body do aktuálne 3x3 rankingu, pre najlepší tím v hlavnej mužskej kategórii po júlových podujatiach postup na challenger do Lugana s podporou SBA, za čo sa chceme asociácii v mene postupujúceho tímu vopred poďakovať.“

alt

- Čo všetko obnáša organizácia takého rozsiahleho podujatia ako je 3x3 Basket Tour, čo je pre Vás najnáročnejšie ?

„V prípravnej fáze je to neľahká úloha spojiť rôzne zmýšľajúcich organizátorov, z rôznych miest, s rôznymi zámermi, na rôznorodých podujatiach, rôznymi termínmi realizácie pre jeden cieľ, ktorým je spoločná organizácia 3x3 Basket Tour. Nakoľko ideme do desiatich regionálnych podujatí a jedného veľkého finále, je to náročné v prvotnej fáze najmä na komunikáciu. V realizačnej fáze je najnáročnejšou časťou logistika a materiálno-technické zabezpečenie podujatí, príprava, výstavba areálov, ktorá dá nám i regionálnym organizátorom istotne zabrať.“

- Aké novinky čakajú hráčov v jubilejnom 10. ročníku 3x3 Basket Tour ročníku, čím by ste na podujatie pozvali ?

„Čakajú nás tradičné a osvedčené podujatia v Bratislave, vo Vajnoroch, Senci, Banskej Bystrici, Ružomberku, Zemplínskej Šírave. Je tu znovuzrodená Handlová, ale aj nováčikovia v tour ako Žilina a Svit, ktorí už dlhodobo pripravujú výborné regionálne podujatia. Úplnou novinkou bude akcia na Štrbskom plese pripravovaná spolu s TV JOJ a s agentúrou Be Cool, kde zorganizujeme doteraz najvyššie situovanú zastávku Streetball Tour. Bonbónikom na záver bude finálový turnaj FinalFour Grape Streeball na letnom festivale Grape, ktorý ohlasuje tradične atraktívny line-up a určite sa dá čakávať opäť prekonanie desaťtisícovej návštevnosti. Čaká nás zaujímavý športový program, je pripravená pestrá paleta tímových kategórií, inovované individuálne disciplíny, bohatý sprievodný program v podobe Unihier, Night Runu, hudobných i tanečných festivalov, verím, že si každý aktívny, či pasívny účastník príde na svoje.“

- Aké sú ciele a zámery do ďalších dúfame minimálne desiatich ročníkov?

„(Smiech) Po dohode s prezidentom SBA p. Pavlom Baginom je cieľom pripraviť a úspešne zrealizovať atraktíny 10. ročník 3x3 Basket Tour, ktorý bude pre nás vysoko pravdepodobne posledným. Dali sme verejný prísľub, že utlmíme aktivity Slovenskej streetballovej asociácie, nakoľko si SBA buduje svoj vlastné oddelenie 3x3 basketbalu, s novými ľuďmi, zdrojmi a zámermi. Myslím, že sme na Slovensku v ostatnej dekáde splnili svoje poslanie a dopomohli k rozvoju streetballu na Slovensku. SBA nemienime v budúcnosti konkurovať, budeme držať palce, nech sa im darí rozvíjať tento mladý a dynamický šport aj naďalej.“

 
Basketland Novinky

Galéria

 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria


spankbang