Domov > Regionálne súťaže

18.02.2009 | Denník Šport | Basket portál - Podkošový svet

Odporučil ho predchodca

Po šiestich rokoch a dvoch absenciách (2005 a 2007) sa slovenské basketbalistky opäť predstavia na záverečnom turnaji majstrovstiev Európy. V lotyšskej Liepaje v základnej A-skupine im budú v júni tohto roka postupne súperkami hráčky Ukrajiny, Česka a Španielska. Súperky z Českej republiky tam povedie nový muž. Na začiatku tohto mesiaca sa po Janovi Bobrovskom stal ich trénerom 57-ročný Milan Veverka, čo bol hlavný dôvod na rozhovor s mužom, ktorého mnohí poznajú aj zo slovenského basketbalu.

V poslednom desaťročí dosiahol český ženský basketbal niekoľko prenikavých úspechov. Byť tam trénerom reprezentantiek je síce pocta, ale aj záväzok. Kto vás oslovil, aby ste sa ním stali?

"Prvý bol práve Jan Bobrovský, s ktorým už roky spolupracujem v Gambrinuse Brno. Vytušil som, že on chce skončiť a súčasne aj navrhnúť svojho nástupcu. Pravda, napokon bolo uchádzačov viac a o mojom nástupe rozhodlo až vedenie Českej basketbalovej federácie."

Povediete reprezentáciu iba na najbližších majstrovstvách Európy alebo ste sa upísali na viac rokov?

"Tohtoročné majstrovstvá Európy v Lotyšsku sú síce pre nás dôležité, ale nie podstatné. Ako zaiste viete, na budúci rok budú v Brne a Ostrave majstrovstvá sveta, na ktoré chceme pripraviť solídny tím. Ak dosiahneme na tomto šampionáte uspokojivý výsledok, tak by som mal ostať vo funkcii až do olympijských hier 2012."

Priama účasť domácej reprezentácie na majstrovstvách sveta sa teraz ukazuje pre vás ako značná výhoda. Súhlasíte?

"Teraz určite áno. Celý tento rok sa môžeme pripravovať, vrátane majstrovstiev Európy. Na nich by sme chceli vyskúšať aj nové adeptky, niektoré mladšie hráčky. Na svetovom šampionáte nám však už nik neodpustí prípadný neúspech."

Reprezentácia Českej republiky sa solídne predstavila minulý rok na olympiáde v Pekingu, kde skončila na 7. mieste. Môžete rátať so všetkými hráčkami z olympijského kádra alebo už niektoré z nich odriekli štart na tohtoročných ME?

"Neviem o tom, že by niektorá z nich nechcela z nejakých príčin reprezentovať. Pravda, zatiaľ som osobne s každou z nich nehovoril, preto nemôžem na túto otázku ešte jednoznačne odpovedať."

Spomenuli ste, že vás odporučil do funkcie Jan Bobrovský, ktorý roky úspešne viedol aj reprezentáciu. Bude vám pomáhať?

"Určite, keďže sme v Brne stále blízki spolupracovníci. Všeličo s ním budem konzultovať z vlastnej iniciatívy, nemám dôvod brániť sa jeho skúsenostiam. Ale mojimi asistentmi sú oficiálne Miroslav Volejník z Hradca Králové a Marian Svoboda z Brna."

Kedy sa začne príprava basketbalistiek Česka na júnové ME?

"Hneď v utorok po Veľkej noci. Vtedy prvý raz a potom ešte dvakrát budeme mať sedemdňové sústredenie. V máji by sme chceli stihnúť desať až dvanásť prípravných zápasov."

Ako vnímate konkurenciu v základnej skupine na majstrovstvách Európy?

"Pre väčšinu účastníkov budú majstrovstvá Európy veľmi dôležité, veď sa na nich bude hrať o postup na majstrovstvá sveta. Ani neviem, či tam bude krajina, ktorá by nemyslela na postup. Zaiste sa to týka aj našich súperov v skupine. Teoreticky najsilnejšie bude Španielsko, ale ani Ukrajinu, ani Slovensko nesmieme podceniť. O každom súperovi vieme toľko, čo on o nás. Za určitú osobnú výhodu považujem, že som viedol ako tréner Švédska vtedajšie moje zverenky v kvalifikácii ME 2007 proti Ukrajine aj Slovensku."

Trúfate si tipovať, ktoré tri z týchto tímov postúpia?

"Nebudem tipovať. Ale budem spokojný, ak spolu s českou reprezentáciou postúpia aj Slovenky. To by ma vnútorne potešilo. A tým tretím tímom nech je už hocikto."SILNÉ VÄZBY K SLOVENSKU

Aký je váš vzťah k Slovensku? Cítite sa tak trochu aj ako Slovák?

"To skôr ako ,Čechoslovák‘. A k Slovensku nemôžem mať iný ako dobrý vzťah, stále tam mám mnoho priateľov. Veď som päť rokov ako študent a basketbalista žil v Bratislave, ďalších devätnásť vo Svite. Manželku mám Slovenku, v Poprade sa narodili obe naše deti, Daniela v roku 1978 a Milan v roku 1985."KTO JE MILAN VEVERKA?

NARODIL SA 25. septembra 1951 v Ivančiciach (pri Brne).

VYRASTAL v Kroměříži, kde sa začal venovať basketbalu.

V ROKOCH 1970 – 1975 študoval v Bratislave na FTVŠ a hral za Sláviu SVŠT, potom odišiel na 19 rokov do Svitu, kde najprv hral basketbal na vrcholovej úrovni a robil tam prvé trénerské kroky vrátane kormidlovania A-tímu (s Branislavom Sakom).

V BRNE zakotvil ako tréner najprv v roku 1994, potom pôsobil tri sezóny v Ostrave (tím NHKG) a do Brna sa vrátil v roku 1999.

V ZAHRANIČÍ bol trénerom žien v ruskom Jekaterinburgu (v sezóne 2006/07) a reprezentantiek Švédska (2007 a 2008).

TOMÁŠ GROSMANN


 


spankbang