S vystúpeniami dievčat čiastočná spokojnosť |
11 August 2009 Reprezentácie | |||
V basketbale patria letné mesiace každoročne európskym šampionátom v mládežníckych kategóriách. Svoje reprezentačné vrcholy majú za sebou už všetky dievčenské výbery. Zatiaľčo juniorky do 18 rokov svoj cieľ - udržať sa v elitnej A-divízii splnili, mladým ženám do 20 rokov ani kadetkám do 16 rokov sa nepodarilo postúpiť z B-divízii svojich vekových kategórii. Očakávania však boli presne opačné. "Zdalo sa, že záchrana 18-tky v A-divízii bude veľmi ťažká, no veril som, že aspoň jednému z dvojice tímov do 16, či do 20 rokov, sa podarí postúpiť do elitnej kategórie," hodnotil pre agentúru SITA vystúpenie dievčenských reprezentačných výberov prezident SBA Rudolf Petrovský.
Chýba krôčik k postupu, ale už veľmi dlho Reprezentácia do 20 rokov pod vedením Vladimíra Karnaya stroskotala v rozhodujúcom zápase v semifinále B-divízie na turnaji v macedónskom Ochride (6. - 15. júla 2009) na Holandsku (66:75) a rovnaký súper zastavil v semifinále B-divízie v estónskom Tallinne (30. júla - 9. augusta 2009) aj výber do 16 rokov trénera Martina Pospíšila (72:79). "Chýbal nám vždy len krôčik, ale ten nám už chýba veľmi dlho. Veď rovnako to bolo aj pred rokom. Je to dané nevyspelosťou našich tímov, že ten posledný krok nevieme urobiť. V prípade kadetiek to nie je až taká veľká tragédia, sú to veľmi dobré ročníky, časť z nich prejde na budúci rok k juniorkám a určite sa v A-divízii pobijú o lepšie umiestnenie ako v tomto roku. Dosť kvalitných hráčok z nášho výberu ešte môže zostať v kategórii do 16 rokov aj na budúci rok, takže budeme mať opäť veľmi silný tím," zamýšľal sa nad príčinami neúspechov R. Petrovský a pokračoval: "Musíme zvážiť aj systém súťaží na Slovensku. Hrací systém ME je veľmi náročný. Dievčatá absolvujú v krátkom čase veľký počet zápasov. A nemôžu si dovoliť v žiadnom prehrať. Jedna prehra môže znamenať koniec nádejí, tak ako v prípade 20-ky. Navyše si musíme uvedomiť, že basketbal je dnes na obrovskom vzostupe nielen v Holandsku, ale aj v škandinávskych štátoch. Dnes už niet v Európe slabých krajín. Faktom, je že postúpiť z B-divízie je dnes oveľa ťažšie, ako udržať sa v áčku." V prípade oboch neúspešných semifinále zaúradoval aj dôležitý fakt - zranenia kľúčových hráčok. Karnayov výber prišiel v štvrťfinále o pivotku Lukačovičovú a Martinovi Pospíšilovi sa priamo v semifinále zranili dve hráčky základnej päťky Bálintová a Slamová. "Vyhovárať sa na zranenia nemá zmysel. V každom družstve je predsa 12 hráčok. Je to realita, že kádre reprezentácií sú nevyrovnané, že v každom tíme máme len jednu, maximálne dve hráčky európskej úrovne, ktoré dokážu prevziať v dôležitých okamihoch zodpovednosť," myslí si Rudolf Petrovský. Slovensko tento rok chýbalo aj medzi usporiadateľmi niektorého z turnajov dievčenských kontinentálnych šampionátov. "Uplynulé tri roky sme pravidelne organizovali vrcholné dievčenské mládežnícke podujatia: A-divízia ME do 16 rokov v 2006 v Košiciach, MS do 17 rokov v 2007 v Bratislave, A-divízia ME do 18 rokov v 2008 v Nitre. Nie je to jednoduché ani z organizačného hľadiska, ani z pozície Slovenska vo FIBAEurope, aby nám každý rok pridelili veľký turnaj, záujem o ne je dosť veľký," komentoval prezident SBA možnosť zorganizovať turnaj ME na Slovensku a dodal: "Tento rok bola pauza, no na budúci rok by sme radi opäť kandidovali. Prihlášky sa podávajú v októbri. Predtým si budeme musieť sadnúť s realizačnými tímami reprezentácii jednotlivých vekových kategórii a vyhodnotiť, o ktoré podujatie by sme sa mali uchádzať. Určite je to výborná propagácia basketbalu, domáce prostredie je aj pomocou pre družstvo. Ale keď si dobrý, vieš víťaziť aj mimo domácej palubovky."
Petrovský koncom augusta za Chatmanovou do USA Prioritou však pre Rudolfa Petrovského zostáva ženská reprezentácia, najmä post jej trénera. Experiment s americkou trénerkou Pokey Chatmanovou sa osvedčil, Slovenky sa nielen že kvalifikovali na júnový kontinentálny šampionát do Rigy, ale skončili na výbornom 8. mieste. Boli dokonca len krôčik od postupu do semifinále, ktorý by znamenal postup na budúcoročné MS v Česku a automatickú miestenku na ME 2011 v Poľsku, ktoré budú zároveň európskou olympijskou kvalifikáciou. Prezident SBA má eminentný záujem o ďalšie pôsobenie Chatmanovej na slovenskej lavičke, no o asistentku trénera najlepšieho európskeho klubu Spartaka Moskovská oblasť je po ME v Rige veľký záujem aj zo strany iných reprezentačných tímov. "S trénerkou Chatmanovou zatiaľ nie je nič nové," povedal pre agentúru SITA Rudolf Petrovský a pokračoval: "Pôvodne som sa s ňou chcel stretnúť v USA ešte v júli. Obaja sme však boli pracovne vyťažení. Odcestujem do USA koncom augusta, keď by sme mohli veci doriešiť. Stále je o ňu záujem v niekoľkých krajinách, no trvá aj jej záujem o pokračovanie v práci na Slovensku. Jej nová zmluva bude postavená na rovnakej báze ako tá predošlá, teda na úspechu. Finančne zaujímavá bude pre ňu až po postupe z budúcoročnej kvalifikácie na ME v Poľsku v roku 2011, a potom následne po postupe z kontinentálneho šampionátu na OH v Londýne 2012. Američanky sú zvyknuté na tento spôsob odmeňovania. Majú zdravé sebavedomie a veria si, že dosiahnu úspech. V otázke reprezentačnej trénerky by sme chceli mať jasno do začiatku septembra." © 2002, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
|
:: Hore | Na hlavnú stránku :: |