Domov > Novinky > Basket portál > Reprezentácie > Gruzínska smršť sfúkla Slovákov
Gruzínska smršť sfúkla Slovákov
24. August 2009 Reprezentácie Autor: Denník Šport

Basketbalisti Slovenska v sobotu podľahli Gruzínsku 41-bodovým rozdielom 50:91 a definitívne stratili šancu obsadiť aspoň druhú priečku v C-skupine. Silný súper nedal nášmu mladému družstvu žiadnu šancu, potvrdil minuloročné víťazstvo zo Spišskej Novej Vsi (101:78) a ustrážil si druhú pozíciu, z ktorej chce zaútočiť na vedúce Švédsko a kvalifikovať sa do baráže o postup do A-kategórie.

GRUZÍNSKO – SLOVENSKO 91:50

(24:8, 46:20, 70:33)

Viac ako osem a pol tisíca fanúšikov sa do Paláca športu v Tbilisi prišlo pozrieť ako si zverenci ruského kouča Igora Kokoškova poradia so Slovenskom. Nič iné si ani nepripúšťali, rovnako ako samotní hráči. Podľa toho gruzínsky výber vstúpil do stretnutia a Sanikidzeho trojkou sa ujal vedenia. Prvý kôš Slovenska zaznamenal v 2. min Gavel, keď znížil na 2:5. Gruzínci vzápätí odpovedali. Najmä zásluhou dvojice Sanikidze – Pachulia sa okamžite začali slovenskému výberu vzďaľovať a už v 6. min viedli o desať bodov (14:4). Do konca prvej štvrtiny svoj náskok ešte zveľadili na 24:8.

V úvode druhej desaťminútovky slovenský tím zabral a pár minút bol favoritovi vyrovnaným súperom. No od 15. min až do konca prvého polčasu nedali zverenci Milana Černického jediný kôš a Gruzínci odskočili na hrozivých 26 bodov (46:20).

V druhom polčase domáci pokračovali v spanilej jazde a nedovolili, aby Slováci zdramatizovali duel, tak ako v stredu vo Švédsku. Posledná časť síce vyznela pre Slovensko najlepšie – prehrali sme ju o štyri body (17:21), no to už prakticky o nič nešlo, keďže Gruzínci bez problémov kontrolovali hru. Konečné skóre 91:50 podčiarkovalo absolútnu prevahu gruzínskeho tímu vo všetkých aspektoch hry i kľúčových štatistických ukazovateľoch.

GRUZÍNSKO: Pachulia 34 (14 doskokov), Sanikidze 14 (14 doskokov), Ellis 9, Šermadini 7, V. Boisa 4 (Cintadze 12, Ckitišvili 8, A. Boisa 3, Gamqeridze 0, Tuguši 0, Šengelia 0). Tréner: I. Kokoškov.

SLOVENSKO: Gavel 22, Novák 2, Sýkora 0, Szalay 0, Baldovský 0 (Rerko 6, Majoroš 5, Baťka 5, Miklóšik 4, Kozlík 2, Grznár 2, Červenka 2). Tréner: M. Černický.

TH: 27/18 - 14/9. FAULY: 11 – 4. TROJKY: 9 – 5. 8500. Biricik (Tur.), Zaščuk (Ukr.), Oved (Izr.). ŠTVRTINY: 24:8, 22:12, 24:13, 21:17.

POVEDAL PO ZÁPASE

MILAN ČERNICKÝ, tréner Slovenska: "Domáci nás predčili vo všetkých herných činnostiach. Pre náš mladý tím to bola obrovská skúsenosť, hrať proti takým individualitám a pred takou kulisou. Z našich sa dokázal presadiť jedine Tono Gavel. U hostí treba vyzdvihnúť výkon hráča z NBA Pachuliu."

O rok možno aj proti Česku

Ani u našich západných susedov sa fanúšikovia príliš netešia z výsledkov basketbalovej reprezentácie. Kým Slovensko buduje tím, ktorý by jedného dňa mohol pomýšľať na postup z B-kategórie, Česi do nej minulý týždeň spadli. A tak je možné, že v kvalifikačnom cykle 2010-2011 sa nástupníci kedysi úspešnej československej školy stretnú v susedskom derby.

Česi, účastníci ostatného európskeho šampionátu (11. miesto), síce vstúpili do baráže tesnou prehrou v Estónsku 65:69, keď premrhali 17-bodový náskok, ale po troch domácich víťazstvách boli späť v hre. Lenže prehra v Maďarsku (55:70) znamenala, že posledný duel na Ukrajine musia bezpodmienečne vyhrať. Napokon však Česi prehrali 70:82 a spolu s Estónskom vypadávajú do "béčka".

"Bude to negatívum, to je jednoznačné. Nebudeme bojovať najvyššie méty. Myslím si, že by sme to mali uchopiť z hľadiska jednoznačných cieľov na určitú dobu. Tie by sme mali definovať a povedať si, ako za nimi pôjdeme," uviedol tréner Michal Ježdík pre český denník Sport. V Ježdíkovom výbere pritom výrazne chýbali dve najväčšie opory zo španielskej ACB Jiří Welsch (Unicaja Malaga) a Luboš Bartoň (FC Barcelona). Myslí si to i prezident Českej basketbalovej federácie Miroslav Jansta: "Ako kľúčová sa ukázala absencia Jiřího Welscha. Keby ho mladí chlapci vo vypätých pasážach mali po svojom boku a opreli sa oň, možno by niektoré zápasy dopadli inak. On je práve typom hráča, ktorý môže hru upokojiť a v rozhodujúcich momentoch podržať tím. Práve v tom Welsch dosť chýbal."

Podľa šéfa českého basketbalu je pritom predčasné hovoriť, či vypadnutie vyústi do Ježdíkovho odchodu: "Michala Ježdíka si vážim ako skúseného odborníka. Najprv chcem situáciu analyzovať s ním. Nie je vylúčený ani variant, že Ježdík zostane pri mužstva i naďalej."

(...tabuľka – pod 2. miestom musí zostať tá čiara...)