Domov > Novinky > Basket portál > NBA > Strelecký koncert 55-bodového nováčika Jenningsa
Strelecký koncert 55-bodového nováčika Jenningsa
15 November 2009 NBA Written by SITA

Nováčik v tíme basketbalistov Milwaukee Brandon Jennings v prvej štvrtine sobotňajšieho súboja NBA s Golden State netrafil do koša ani raz, ale vo zvyšnom priebehu rozpútal uragán pod košom Warriors a nastrieľal 55 bodov. Zatienil tým nie len všetky súčasné hviezdy súťaže, ale aj legendárneho Kareema Abdula-Jabbara, ktorému patril doterajší nováčikovský rekord Bucks 51 bodov v jednom zápase. Viac ako 50 bodov zaznamenali v drese Bucks doteraz iba dvaja hráči. Okrem Abdula-Jabbara ešte zranený líder súčasného tímu Michael Redd. Od vyrovnania či prekonania Reddovho streleckého maxima 57 bodov Jenningsa delil iba jeden úspešný pokus z poľa. Nováčikovský rekord celej NBA patrí Wiltovi Chamberlainovi, ktorý v januári 1960 nasúkal do koša Detroitu 58 bodov. Lepší výkon hráča v prvom ročníku kariéry videla súťaž naposledy 13. februára 1968 od 56-bodového Earla Monroea. Rozohrávač Jennings sa v podstate sám pustil do prestrelky s hráčmi Warriors, druhú najpresnejšiu ruku mal v drese Bucks s 19 bodmi Andrew Bogut. "Veľmi pôsobivý výkon, za ktorý by sa nemusela hanbiť žiadna z hviezd NBA, nie to ešte nováčik vo svojom siedmom zápase v kariére," komentoval unikátne predstavenie tréner Milwaukee Scott Skiles: "Iba sme dali Brandonovi loptu a nechali ho pracovať." Jennings si v tretej štvrtine pripísal 26 bodov a v tretej 16. Jeho zásluhou domáci v druhej polovici zápasu dosiahli 80 bodov, do víťazného konca (129:125) dotiahli štvrtý zápas v rade a pred vlastnými divákmi ešte neprehrali. "Iba som skúšal spraviť niečo, čo by nám pomohlo vyhrať. V prvom polčase sme nehrali dobre a potrebovali sme to prekonať," poznamenala desiatka tohtoročného draftu NBA Jennings. Šťastným číslom hráča s trojkou na drese bude od soboty päťka: okrem 55 bodov si pripísal aj 5 doskokov a 5 asistencií.

Basketbalisti Bostonu sa oproti minulému týždňu nedokázali zmobilizovať a nezvládli reparát za piatkovú domácu prehru a Atlantou aj preto, lebo mali zdatnejšieho súpera ako pred siedmimi dňami, keď po výbuchu s Phoenixom cestovali do New Jersey. V Indiane narazili na väčší odpor a dvojica Danny Granger (29 bodov), Dahntay Jones (25) pripravila pre Celtics tretiu prehru v sezóne (104:113), prvú v sérii. "Dnes bola našou slabinou obrana. Ja sám som bol celý čas o krok pomalší, všetci sme tým trpeli. Beriem to na seba. Dahntay Jones vychytil jeden zo svojich životných večerov," priznal sa k zodpovednosti jeden z lídrom Bostonu Paul Pierce.

Nečakané problémy narobili Miami hostia z New Jersey. Najhorší tím celej súťaže pricestoval na Floridu s bilanciou 9 prehier, ale napriek tomu mal na dosah prvý bodový zisk v sezóne. Nets sa držali proti favoritovi statočne a víťazstvo Heat o jediný bod musel zariadiť Dwyane Wade trojkou v hodine dvanástej, presnejšie 0,1 sekundy pred koncom riadneho hracieho času. Rozohrávač presným zásahom upravil svoje strelecké konto na 22 bodov, čím natiahol svoju sériu zápasov s minimálne 20 bodmi na konte na 22. "Keď som videl, ako si Dwyane pred strelou ustúpil o krok dozadu, povedal som si: ´Je to v poriadku, teraz sa už postará o naše víťazstvo´," popísal svoj vnútorný monológ zo záveru duelu tréner Heat Erik Spoelstra. Jeho kolega z lavičky Nets Lawrence Frank prirodzene neskrýval sklamanie: "Cítim sa hrozne už len kvôli chlapcom. Krváca mi srdce, nechali na ihrisku všetky svoje sily. Ich nasadenie bolo na mimoriadnej úrovni. Boli sme tak blízko..."

Portland vyhral v Charlotte šiesty zápas v sérii a skvelú šnúru štyroch víťazstiev na palubovkách súperov môže v pondelok zakončiť v Atlante. Tá v sobotu dokonale využila neúčasť zraneného rozohrávača Chrisa Paula a celkovú krízu tímu z New Orleans a poradila si s ním pomerom 121:98. Nový tréner a zároveň generálny manažér Hornets Jeff Bower stále čaká na svoje prvé víťazstvo. Tréner Washingtonu Flip Saunders nedokázal ničím prekvapiť svojich bývalých zverencov z Detroitu a jeho Wizards prehrali už šiesty zápas v rade. Tešiť ho môže len návrat Antawna Jamisona, ktorý by mal nastúpiť v stredu proti rozbehnutému Clevelandu. Cavaliers dosiahli proti Utahu oslabenému o Derona Williamsa štvrté víťazstvo v sérii. V Chicagu sa zrodil triumf domácich Bulls nad Philadelphiou, v Memphise sa stretli dva najslabšie tímy Západnej konferencie a Grizzlies využili absenciu Ala Jeffersona v kádri Minnesoty na prerušenie 7-zápasovej šnúry bez víťazstva. Oklahoma City zaskočila San Antonio na jeho palubovke a Kevinovi Durantovi a spol. vôbec neprekážalo, že za domácich nastúpili už aj obe opory Tony Parker a Tim Duncan, hoci tréner Gregg Popovich avizoval pred zápasom štart iba jedného z nich. Thunder už majú na konte 5 víťazstiev, v minulej sezóne ich dosiahli v čase, keď už dávno zhasli silvestrovské ohňostroje.

Výsledkový sumár - sobota:

Atlanta - New Orleans 121:98

Najviac bodov: Joe Johnson 26, Jamal Crawford 21, Josh Smith (17 doskokov) a Bibby po 17 - Stojakovič 25, B. Brown 13, M. Thornton 12, štvrtiny: 37:28, 28:27, 26:23, 30:20, 18 572 divákov.

Charlotte - Portland 74:80

Najviac bodov: Diaw 21, G. Wallace 12, R. Bell 11 - B. Roy 25, A. Miller 15, Aldridge 11, štvrtiny: 18:18, 12:20, 21:17, 23:25, 15 872 divákov.

Miami - New Jersey 81:80

Najviac bodov: Haslem 28 (12 doskokov), Wade 22, Q. Richardson 13 - Hassell a B. Lopez po 17, Douglas-Roberts 16, štvrtiny: 17:19, 23:19, 18:19, 23:23, 17 124 divákov.

Chicago - Philadelphia 94:88

Najviac bodov: Deng a Hinrich po 19, Noah (12 doskokov), Salmons, Rose a B. Miller po 14 - Iguodala 24, L. Williams 20, T. Young 16, štvrtiny: 22:23, 18:18, 23:18, 31:29, 21 837 divákov.

San Antonio - Oklahoma City 98:101

Najviac bodov: Duncan 22 (10 doskokov), G. Hill 18, T. Parker 17 - Durant 25, Green 21 (10 doskokov), Westbrook 19 (11 asistencií), štvrtiny: 25:25, 28:21, 21:32, 24:23, 17 947 divákov.

Washington - Detroit 103:106

Najviac bodov: M. Miller a Boykins 20, Arenas 19 (10 asistencií) - B. Gordon 29, Villanueva 25, W. Bynum 20, štvrtiny: 18:27, 29:28, 33:23, 23:28, 20 173 divákov.

Indiana - Boston 113:104

Najviac bodov: Granger 29, D. Jones 25, Watson 12 - R. Allen 24, P. Pierce a Garnett po 15, štvrtiny: 26:27, 26:34, 32:18, 29:25, 18 165 divákov.

Cleveland - Utah 107:103

Najviac bodov: James a Mo Williams po 21, Hickson 20 - Boozer 25 (12 doskokov), Maynor 24, Okur, Matthews a Kirilenko po 13, štvrtiny: 34:22, 25:32, 19:18, 29:31, 20 562 divákov.

Memphis - Minnesota 97:87

Najviac bodov: Gay a Mayo po 19, Marc Gasol 17 (16 doskokov) - C. Brewer 16, R. Gomes a Hollins po 15, štvrtiny: 25:23, 20:22, 23:18, 29:24, 10 019 divákov.

Milwaukee - Golden State 129:125

Najviac bodov: Jennings 55, Bogut 19 (11 doskokov), C. Bell 14 - Ellis 26, Maggette 25, S. Jackson 21, štvrtiny: 21:30, 28:27, 43:26, 37:42, 14 978 divákov.

SITA © 2002, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.