Domov > Novinky > Basket portál > NBA > Anthonyho premiérová päťdesiatka
Anthonyho premiérová päťdesiatka
29. November 2009 NBA Autor: SITA

Keď Denver pustí z reťaze Carmela Anthonyho, môže sa to skončiť tak ako v zápase s New Yorkom - 50 bodovým basketbalovým predstavením jedného muža. Keď sa k tomu pridá zdatný konkurent na druhej strane ihriska, ako bol Al Harrington, je z toho skvelá šou. Sledovalo ju 19 155 divákov v coloradskom Pepsi Center, kde sa v piatok na zápase NBA skandovalo "MVP! MVP!". Tréner domácich George Karl stiahol lídra svojho tímu z ihriska počas 48 minút iba na 119 sekúnd a spravil dobre, pretože proti takmer rovnako dobre disponovanému Harringtonovi potrebovali Nuggets každý bod na tesné víťazstvo 128:125. Anthony svoj koncert, pri ktorom mu sekundoval aj 32-bodový Chauncey Billups, zakončil dvoma premenenými trestnými hodmi 16 sekúnd pred koncom. Poslal nimi Nuggets do rozhodujúceho trojbodového vedenia a zároveň stanovil svoje nové kariérne maximum (doteraz 49). "Už dlho som nestrieľal také dôležité trestné hody. Stál som na čiare, päťdesiatka na dosah... Veľmi som ju chcel pokoriť. Klamal by som, keby som tvrdil opak. Ale najdôležitejšie je, že som trafil," povedal hráč, ktorý ako jediný v tejto sezóne neklesol v žiadnom zápase pod 20-bodovú hranicu. Harrington sa napokon zastavil jeden bod od vyrovnania svojho kariérneho rekordu. "Keď vychytíte večer ako ten dnešný, dúfate, že z toho bude víťazstvo. Sme smutní, že sa nám to nepodarilo lepšie zakončiť. Anthony bol dnes kompletný hráč. Triafal trojky, zo strednej vzdialenosti, trestné hody, padalo mu to tam odvšadiaľ. Myslím si, že naši chlapci odviedli dobrú robotu, pretože inak mohol pokojne nasúkať aj 70 bodov," poznamenal náhradník Knicks.

Na čele Východnej konferencie sa zoradili tri tímy a prekvapujúco medzi nimi chýba obhajca celkového víťaza základnej časti Cleveland. Zatiaľ čo Boston prelomil smolnú sériu piatkových prehier na domácej palubovke, zdolal Toronto 116:103 a Atlanta sa po prehre s Orlandom takisto zásluhou triumfu 100:86 vo Philadelphii dotiahla na úroveň Magic (12 víťazstiev - 4 prehry), Cavaliers zaváhali v Charlotte. Neprospel im návrat Shaquilla O´Neala, ktorý pre zranenie ľavého ramena vynechal šesť stretnutí v rade. Gerald Wallace totiž s pomocou spolumajiteľa Bobcats Michaela Jordana našiel spôsob, ako eliminovať zbrane LeBrona Jamesa, rýchlo prinútil lídra hostí k štyrom faulom a sám nazbieral 31 bodov a 14 doskokov. "Podporuje nás ako fanúšik, ale dokáže aj poradiť, ako by sme mali hrať. Je to jednoducho Michael Jordan a, samozrejme, aj náš šéf," povedal Wallace. Cavaliers bez O´Neala ťahali šnúru troch víťazstiev a návrat pivota do zostavy akoby ich skôr vykoľajil. "Keď bol mimo, veci jednoducho plynuli a hrali sme bez zábran. Tento tím je pohromade už dosť dlho na to, aby sme si rozumeli. Jednoducho s ním musíme odohrať viac zápasov," konštatoval James.

Prekvapeniami večera možno nazvať domáce prehry Portlandu s Memphisom a Miami s Washingtonom. “Bol to náš najlepší zápas proti tímu z kategórie kvalitných,“ priznal po triumfe 106:96 v Portlande tréner Grizzlies Lionel Hollins, ktorý mohol byť spokojný najmä s výkonom dvojice podkošových hráčov Zacha Randolpha a Marca Gasola. "Kľúčom k úspechu bola naša obrana," dodal rozohrávač O.J. Mayo. Washington proti Heat opäť raz ukázal svoju lepšiu tvár, rozbieha sa dlho zranený krídelník Antawn Jamison, ktorého 24 bodom nedokázal nik v domácom drese konkurovať. Jamison na Floride dosiahol svoj 16 000. bod v NBA a zaradil sa k štyrom aktívnym hráčom v NBA (Shaquille O’Neall, Tim Duncan, Dirk Nowitzki a Kevin Garnett), ktorí tiež pokorili túto hranicu v kombinácii s minimálne 6000 doskokmi.

Ani 16. zápas v tomto ročníku nepriniesol pre basketbalistov New Jersey prvé víťazstvo. Zľutovanie s Nets nemal pred vlastnými divákmi najslabší tím uplynulej sezóny Sacramento Kings. New Jersey"útočia" na absolútny negatívny rekord NBA. V nedeľu sa predstavia na palubovke úradujúceho šampióna Los Angeles Lakers a očakávaná prehra bude znamenať vyrovnanie bilancie Miami Heat (1988/89) a Los Angeles Clippers (1999) v počte prehier od úvodu ročníka. Potom ich čaká v stredu Dallas, ktorý z Nets môže spraviť nových rekordérov... Na opačnom póle tabuľky celej NBA je Phoenix, ktorý v piatok predĺžil ďalšiu hrozivú šnúru - Minnesota čaká na víťazstvo 15 zápasov, svoj jediný úspech slávila v samotnom úvode ročníka.

Výsledky - piatok:

Charlotte - Cleveland 94:87

Najviac bodov: G. Wallace 31 (14 doskokov), S. Jackson 17, Mohammed 13 - James 25, Mo Williams 22, Shaquille O´Neal 11, štvrtiny: 26:19, 32:24, 24:28, 12:16, 19 168 divákov.

Philadelphia - Atlanta 86:100

Najviac bodov: T. Young 22, Iguodala 16, Jason Smith 14 - Crawford 24, Bibby 21, Josh Smith 20, štvrtiny: 23:26, 18:20, 25:29, 20:25, 12 984 divákov.

Indiana - Dallas 92:113

Najviac bodov: Granger 20, Dunleavy 13, T. Murphy 10 - Nowitzki 31, Terry 17, Marion 13, štvrtiny: 26:35, 28:31, 15:29, 23:18, 16 613 divákov.

Houston - San Antonio 84:92

Najviac bodov: Scola 18 (12 doskokov), Ariza 17 (11 doskokov), Landry 13 - Duncan 21 (12 doskokov), T. Parker 19, McDyess 15 (14 doskokov), štvrtiny: 23:18, 23:26, 12:24, 26:24, 18 164 divákov.

Oklahoma City - Milwaukee 108:90

Najviac bodov: Durant 33 (12 doskokov), Westbrook 20, J. Green 17 - Delfino a Warrick po 15, Ilyasova (12 doskokov) a Ridnour po 13, štvrtiny: 31:26, 20:24, 27:13, 30:27, 18 203 divákov.

Portland - Memphis 96:106

Najviac bodov: B. Roy 26, Webster 24, Aldridge 16 - Z Randolph 21, M. Gasol (15 doskokov) a Mayo po 19, štvrtiny: 15:29, 24:32, 24:16, 33:29, 20 540 divákov.

Miami - Washington 84:94

Najviac bodov: Chalmers 20, J. O´Neal 19 (13 doskokov), Wade 18 - Jamison 24 (13 doskokov), N. Young 22, Boykins 10 , štvrtiny: 24:26, 18:25, 22:16, 20:27, 17 684 divákov.

Boston - Toronto 116:103

Najviac bodov: Allen 20, Pierce a Perkins po 18 - Türkoglu a Bosh (13 doskokov) po 20, Jack 18, štvrtiny: 33:27, 21:28, 33:17, 29:31, 18 624 divákov.

Detroit - Los Angeles Clippers 96:104

Najviac bodov: Jerebko 22, Stuckey 21, W. Bynum 14 - Kaman 26, B. Davis 25 (10 asistencií), A. Thornton 19, štvrtiny: 27:27, 27:20, 21:27, 21:30, 18 954 divákov.

Denver - New York 128:125

Najviac bodov: C. Anthony 50, Billups 32, J.R. Smith 17 - Harrington 41 (10 doskokov), Lee 23 (10 doskokov), L. Hughes 16, štvrtiny: 26:30, 35:30, 31:27, 36:38, 19 155 divákov.

Minnesota - Phoenix 95:120

Najviac bodov: Sessions 23, A. Jefferson 20, Flynn 18 - J. Richardson 22, Hill 17, Stoudemire 12, štvrtiny: 22:32, 17:28, 26:32 30:28, 18 225 divákov.

Sacramento - New Jersey 109:96

Najviac bodov: Evans a Udrih po 21, Casspi 18 - Harris 25, Lopez 24 (11 doskokov), Douglas-Roberts 21, štvrtiny: 33:20, 26:22, 25:27, 25:27, 12 725 divákov.

SITA© 2002, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.