Domov > Novinky > Basket portál > Mládežnické súťaže > Víkend v podaní BK Petržalka
Víkend v podaní BK Petržalka
19 March 2010 Mládežnícke súťaže Written by Patrik Polcer
Málokedy sa stáva, že všetci tréneri „unisono“ vyjadria spokojnosť s výkonom svojho družstva. Máme za sebou presne taký týždeň. 7 zápasov, z toho 3 ťažké, 5 výhier a hlavne bojovnosť 48 dievčat. To je bilancia posledných piatich dní. Všetko sa to začalo už v stredu podvečer v Šoproni:

Naše staršie žiačky tam odohrali prípravný zápas s kadetkami (ročník narodenia 1994) Soproni Darazsak. Dievčatá víťazstvom 64:58 (25:32) oplatili svojim súperkám prehru z turnaja z augusta minulého roku. Prvú štvrtinu začal náš súper lepšie a vypracoval si v nej 9-bodový náskok. V priebehu druhej a tretej štvrtiny sa naše dievčatá postupne rozohrávali a pomaly ukrajovali z náskoku súpera. Zlom prišiel na začiatku štvrtej štvrtiny, kedy sme súperkám viackrát nedovolili v priebehu 24 sekúnd vystreliť na náš kôš a niekoľkými parádnymi kombináciami sme otočili skóre v náš prospech. Napriek veľkej snahe si až do konca zápasu domáce hráčky nevedeli poradiť s našou výbornou obranou. 45 sekúnd pred koncom poslala trénerka Beáta Rennertová na ihrisko 4 hráčky z lavičky, aby prebrali zodpovednosť a dotiahli zápas do víťazného konca. Dievčatá splnili stopercentne jej pokyny a nedovolili súperkám v dramatickom závere dať ani jeden bod. Zápas bol ideálnou prípravou na Cassoviu. Všetci sme sa tešili z prvej trojky Špagi, lebo je to zbraň, ktorú má v arzenále každá správna pivotka.

Žiačky odohrali v sobotu doobeda dvojzápas v Ivánke pri Dunaji. Po víťazstvách 69:24 (30:13) a 100:14 (50:12) si pripísali do tabuľky povinné 4 body.
Trénerka Lucia Želeňáková je však už v myšlienkach o dva týždne dopredu. Prečo? "V sobotu sme absolvovali zápasy z tej ľahkej kategórie. Priniesli sme si domov dve povinné víťazstvá. Aj napriek tomu, že dievčatá poznali kvality a možnosti súpera zo vzájomných zápasoch ešte z novembra, nepristúpili k zápasom nezodpovedne a laxne. Schuti si zahralo všetkých 12 hráčok, po zdravotných problémoch strávila na palubovke viac času aj Bura, ktorá prispela k víťazstvu 6 a 8 bodmi. Mňa teší aj fakt, že bodovo sa dokázala presadiť každá jedna hráčka. Skúška našej tréningovej práce a napredovania nás čaká o dva týždne v Trnave, kde okrem prvého miesta v tabuľke budeme bojovať aj o vzájomnú prestíž s našim veľkým "západným rivalom".

V čase nedeľného obeda dohrali odložené zápasy na Slovane mladšie žiačky. Spokojným rodičom predviedli pekné výkony a do tabuľky si po dlhšom čase zaknihovali 2 víťazstvá  47:27 (24:8) a 39:21 (25:11). Hovorí tréner Braňo Brliť:
Do prvého zápasu sme vstúpili veľmi nekoncentrovane a dopúšťali sme sa množstva chýb v obrane aj v útoku. V druhej štvrtine začali dievčatá hrať oveľa zodpovednejšie a pochopili, že bez bojovnosti to nepôjde. Zlepšená obrana a najmä doskok sa prejavili aj na výsledku. V druhom polčase sme sa opäť nevyhli úsekom hry, v ktorom opadla koncentrácia a súper to využil, keď sa šnúrou 12:2 dotiahol na rozdiel desiatich bodov. Dievčatá ale dokázali opäť zapnúť v obrane a niekoľkými ľahkými košmi sme sa odpútali na väčší bodový rozdiel. V druhom zápase sme dokázali celý zápas makať v obrane a veľmi ma potešila zlepšená práca na doskoku oproti doterajším zápasom. Najmä vďaka dobrej obrane sme súperovi nedovolili, aby sa k nám bodovo dotiahol. Som rád, že sme mohli dať dostatok priestoru aj mladšim hráčkam, dokonca dosť minút na palubovke si užila aj debutantka v kategórii mladších žiačok, len 10-ročná Miška Moravčíková a svojim výkonom nás veľmi potešila. Veľkým pozitívom tohto dvojzápasu je bojovnosť a práca na doskoku. Toto sú ďalšie veci, na ktorých tento tím môže v budúcnosti stavať“.

Do jamy levovej cestovali kadetky, ktoré boli navyše oslabené o pendlujúce staršie žiačky. Napriek prehrám na Cassovii 71:99 (24:55) a Dannaxe 42:54 (19:29) vyjadril tréner Maťo Pospíšil s účinkovaním svojich zverenkýň v Košiciach spokojnosť:  Okrem 1.polčasu zápasu s Cassoviou, kedy sme boli akoby ešte vo vlaku, predviedli dievčatá výkon na hranici svojich možností. Kvôli zraneniam a chorobám sa na palubovke striedalo prakticky len 7 dievčat, ktoré si zaslúžia prívlastok 7 statočných. Druhý polčas na Cassovii sa nám už podarilo vyhrať. V zápase s Dannaxom sa nám podarilo súperovi vnútiť tempo hry, vďaka čomu sme po celý zápas udržiavali s favoritom krok. Pochváliť musím všetky hráčky, ale 15 doskokov Zuzky Balekovej a 28 bodov Lenky Slezárikovej stoja naozaj za pochvalu“.

Prvý jarný víkend budú o ligové body bojovať naše štyri kolektívy. Nenechajte si ujsť príležitosť vidieť poslednýkrát na domácej palubovke 11-ročné mladšie mini. V telocvični ZŠ na Dudovej privítajú v sobotu 20.3. o 10:00 a 12:00 lídra súťaže zo Starej Turej. Mladšie žiačky sa predstavia v Šamoríne, kde sa pokúsia vybojovať proti domácemu favoritovi aspoň jedno víťazstvo. Na jeseň sa im to v Petržalke podarilo.  Veľká výprava rodičov a fanúšikov sa chystá so staršími žiačkami na víkend do Košíc. Dievčatá sú plné odhodlania potvrdiť zisk majstrovského titulu 6 kôl pred koncom súťaže na pôde najväčšieho rivala, košickej Cassovie. Aj keď tabuľková matematika velí neprehrať o viac ako o 8 bodov, dievčatá cestujú do Košíc s jasným cieľom – vyhrať. V nedeľu sa staršie žiačky stretnú s družstvom Abovie. Juniorky budú o bronzové medaily bojovať v sobotu na pôde UMB Banská Bystrica, v nedeľu sa potom v Žiline stretnú s Lokomotívou.