Domov > Novinky > Basketland n.f. > BL Camp > Ľubomír Urban súčasťou letných Basketland Campov
Ľubomír Urban súčasťou letných Basketland Campov
07 July 2014 BL Camp Written by Marta Páleníková

Skúsený tréner extraligového celku EDYMAX SPU Nitra strávil uplynulý týždeň na Basketland Campe v Leviciach. Svoje skúsenosti odovzdal osemdesiatim kemperom, ktorý sa prišli do Levíc zlepšiť vo svojom voľnom prázdninovom čase. Po výborných skúsenostich sa Urban vracia aj na druhý Basketland Camp, ktorý sa uskutoční posledný júlový týždeň v Piešťanoch.

Čo vás priviedlo na Basketland Camp do Levíc?

Bol to predovšetkým záujem môjho syna o basketbal. Minulý rok sme začali chodiť po letných kempoch a prvý raz sme si to vyskúšali v Prievidzi na inom campe, kde sme sa od rodičov účastníkov dozvedeli, že Basketland kempy sú výborné, tak som kontaktoval Fera Kubalu a prišli sme si to skúsiť. Najprv som sa neplánoval zapojiť do tréningového procesu, nakoľko aj minulý rok som bol len ako doprovod syna, ale potom som si zvážil, že keď už som tu celý týždeň, bolo by dobré sa deťom povenovať a plnohodnotne využiť čas. Nakoniec som teda pristúpil na ponuku viesť jednotlivé tréningy.

DSCF9897

Dlhodobo ste trénerom seniorského celku, trénovali ste vo svojich začiatkoch aj mládež?

Od svojho trenerského začiatku v roku 1980 som mládež nejak intenzívne netrénoval a v podstate len veľmi krátko v Prievidzi, keď som bol vo funkcii metodika klubu BC Prievidza. Vtedy som mal aj mládežnícke družstvá, ale od roku 1983 som sa venoval len seniorom. S deťmi som opäť začal tri roky dozadu, keď môj syn začal prejavovať záujem o basketbal. Urobili sme si výber detí v rámci Nitry narodených v roku 2005 a začali sme pracovať v basketbalovom družstve. Nabudúci rok by sme už mali vstúpiť do súťaže minibasketbalistov.

DSCF9456

Aký je rozdiel medzi trénovaním dospelých hráčov a mládeže?

Myslím si, že trénerstvo je zodpovedné poslanie a na každej úrovni vyžaduje plnohodnotného človeka, který musí zvládať všetky nároky. U mládeže to má špecifikum v tom, že v podstate formujeme prvé krôčiky basketbalovej kariéry dieťaťa. Tak, ako je podceňované naše školstvo, kde učitelia základného stupňa robia prvé kroky pre naše deti v čítaní a písaní, tak isto je podceňovaná aj trenerská práca. Preto si vážim a obdivujem každého mládežníckeho trénera, ktorý obetuje svoj čas a venuje sa tejto zmysluplnej činnosti. Práve tie prvé sú kľúčové a rozhodujúce krôčiky mladých basketbalistov, ktorých by sme chceli mať na Slovensku čo najlepších ,preto oceňme a vážme si každého, kto sa tomuto zodpovednému poslaniu venuje!

Aké sú podľa vás najdôležitejšie vlastnosti, ktoré musí mať talentovaný hráč/ka?

Teoretici robili takú sondu medzi talentovanými športovcami a snažili sa rozlíšiť, čo je u nich podstatné a rozhodujúce. U nás je to často tak, že najrýchlejším či najvyšším pripisujeme talent. Talent je však komplexná disciplína, kde sa všetky ingrediencie prelínajú navzájom rôznym spôsobom. Samozrejme samotný talent nestačí, rozhodujúci je prístup. Tento prístup je v tom, že ja z vlastného vnútra mám obrovské nadšenie pre svoj basketbalový rast, mám srdce pre basketbal a dávam do toho všetko. Kvalita tohoto prístupu, tréningového procesu a zodpovednosť aj mimo basketbalového ihriska je to, čo rozlišuje hráčov prvej kategórie a priemerných hráčov. Aj história dokumentuje, že mnoho talentov, malo fyzické predpoklady, ale nikdy to nedotiahli mentálne na takú úroveň, aby sa presadili.

Všimli ste si na Basketland Campe nejaké zaujímavé deti, či talenty?

Máme tu veľa šikovných detí. Tieto neskazené deti berú všetko úprimne, dávajú do toho svoje absolútne všetko a veľmi dobre cítia odozvu od dospelých. U tých najmladších svojim prístupom a benevolentným postojom k nim spôsobujeme, že nadšenie týchto detí ochabuje. Myslím si, že toto je ten kľúčový problém, ktorý treba vyriešiť, aby nadšenie týchto detí pretrvávalo. Potom je ďalší problém pri prechode do seniorov pri ktorom sa veľa detí stráca. Základom poslania mládežníckeho basketbalu nie sú výsledky, ale množstvo hráčov prenesených z juniorskej do seniorskej kategórie.

Máte v Nitre nastavený systém pri prechode hráčov z juniorskej do seniorskej súťaže?

V Nitre je od počiatku novej extraligovej histórie systém nastavený najmä na dosahovanie výsledkov a najímanie hotových hráčov. Až posledných niekoľko rokov sa začala formovať domáca mládežnícka základňa v klube BKM SPU Nitra, kde sa dosiahlo už pozoruhodných výsledkov v podobe formovania kompletnej mládežníckej pyramídy aj napriek veľmi ťažkým podmienkam na existenciu.

00
Obohatil vás Basketland Camp po trénerskej stránke?

So srbským kempovým kolegom Goranom Milijevičom, ale aj ostatnými kolegami trénerského Basketland teamu sme na túto tému debatovali a zhodli sme sa, že komunikácia a vzájomné vzťahy medzi trénermi rôznych vekových skupín sú obohacujúce pre každého a nikto, ani v šesťdesiatke by si nemal myslieť, že už v basketbale všetko vie a všetko si preskákal. Individuálny pohľad každého je špecifický a jedinečný. Vieme si nájsť zdroj poučenia v prístupe kohokoľvek. Avšak nemusia to byť len tréneri, ale aj hráči a hráčky. Hocikto s dobrou myšlienkou vie obohatiť trénera, ktorý chápe, čo sú vedomosti v basketbale a nie je stereotypný a zatvrdnutý vo svojej predstave, že vie všetko najlepšie a nepotrebuje žiadnu radu. Na Basketlande v Leviciach som prežil plnohodnotný a obohacujúci týždeň po športovej i ľudskej stránke, za čo ďakujem celému trénerskému i organizačnému Basketland teamu.

Čo by ste odkázali Basketland camperom?

Aby im zostala vášeň pre hranie basketbalu, pretože tá je kľúčová pre ich ďalší rast a keď majú vášeň, energiu a nadšenie pre basketbal, potom si nájdu aj cestu ako sa zlepšovať, zdokonalovať a následne sa dostavia výsledky. Spolu s nimi sa teším na ďalší Basketland camp v Piešťanoch

Teamova - kempova

Autor: Marta Páleníková

 
Basketland Novinky

Galéria

 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria


spankbang