Domov > Novinky > Basket portál > NBA > Boston zdolal Cleveland, Lakers s 50. víťazstvom
Boston zdolal Cleveland, Lakers s 50. víťazstvom
14 March 2009 NBA Written by SITA

NEW YORK 7. marca (SITA) - V súboji Bostonu s Clevelandom (105:94) platilo v piatok v zámorskej basketbalovej NBA opäť pravidlo môj dom - môj hrad, ani jedno mužstvo totiž na ihrisku súpera nevyhralo odkedy v Bostone úraduje nová "Veľká trojka“ v zložení Ray Allen, Kevin Garnett a Paul Pierce. Zápolenie týchto dvoch tímov o prvé miesto vo Východnej konferencii by tak mohlo byť veľmi dôležitým faktorom v ceste za celkovým triumfom v súťaži. "Je to medzi nami veľmi tesné. Oba tímy sú veľmi dobré a takéto mužstvá doma zväčša neprehrávajú. Preto je pre nás tak dôležité získať prvenstvo,“ skomentoval vyrovnaný súboj tímov tréner Celtics Doc Rivers. Celtics vedú na vzájomné zápasy 2:1 a posledný duel medzi sebou v základnej časti mužstvá čaká 12. apríla v Clevelande. "Sú dobrým tímom bez ohľadu na to, či je na ihrisku aj Garnett. Stále mám však pocit, že dokážeme zvíťaziť na hocikoho ihrisku,“ sebavedome vyhlásil tréner "Cavs“ Mike Brown. Kevin Garnett vynechal už siedmy zápas kvôli problémom s kolenom, na ihrisku ho zastupoval Glen Davis, ktorý sa však v tretej časti hry vyfauloval. Celtics však potvrdili šírku kádra, keď jeho miesto zastal v poslednej fáze hry Leon Powe a dokonal svoje kariérne maximum s 20 bodmi a 11 doskokmi.
Najdlhšiu víťaznú šnúru ťahá momentálne Utah Jazz, ktorého hráči však doma s Denverom vôbec nevyzerali, že by svojich deväť víťazstiev mali zaokrúhliť. "Jazzmeni" sa totiž v prvom polčase herne trápili, ich kombinácie bez nápadu končili veľmi často neúspešnými strelami a s 19-bodovým mankom začínal zápas naberať pre nich hrozivý spád. Domáci však v závere druhej štvrtiny nastrieľali Nuggets 17 bodov v rade a obrat v druhej polovici duelu dokonali na konečných 97:91. "Medzi jednotlivými polčasmi bol z našej strany obrovský rozdiel. V prvom si s nami na ihrisku robili, čo len chceli, v druhom sme okrem iného prejavili veľkú túžbu po víťazstve,“ zhodnotil vývoj stretnutia kouč Jazz Jerry Sloan. Počas kritických minút obratu bol veľmi dôležitým hráčom v mužstve Utahu Deron Williams, ktorý strelil 25 bodov a prihral na 11 košov spoluhráčov. Dvojciferný počet asistencií tak zaznamenal v 11. dueli v rade. "Hrali sme tvrdo v obrane a získali sme zopár lôpt, ktoré nás nakopli a začali sme si veriť aj v ofenzíve,“ povedal 24-ročný rozohrávač.
Lakers sa v piatok stali prvým tímom, ktorý v tomto ročníku severoamerickej súťaže dosiahol hranicu 50 víťazstiev. Podarilo sa im to v dueli s Minnesotou, ktorý s prehľadom vyhrali 110:90. "Dosiahnuť túto métu v sezóne znamená vybudovanie si akejsi dominancie a rešpektu. Zostáva nám ešte 20 zápasov a radi by sme boli prvým tímom, ktorý dosiahne šesťdesiatku,“ netajil ciele mužstva tréner Phil Jackson. Lakers v zápase začali trochu opatrne, no svoj výkon napokon vystupňovali. "V prvom polčase sme sa tak nejak prispôsobili súperovi. Potom sme však našu hru pozdvihli a v závere to už bolo len kontrolovanie dostatočného náskoku,“ pokračoval Jackson hodnotením zápasu.
Basketbalisti Phoenixu takmer zaskočili Rockets na ich palubovke v Houstone, keď ťahaní najmä výkonom Steva Nasha s 32 bodmi a 13 asistenciami sa v bodovo bohatej poslednej časti hry doťahovali na favorizovaného súpera, no napokon prehrali o štyri body. Tridsať sekúnd pred koncom vyrovnával na 112:112 Steve Nash svojou štvrtou trojkou v zápase, no 7,3 sekundy pred koncom prihral Jao Ming Aaronovi Brooksovi a ten svoje najlepší výkon v kariére ozdobil víťazným košom, pri ktorom "preskočil“ 37. narodeniny oslavujúceho Shaquilla O`Neala.
Výsledky - piatok:
Charlotte - Atlanta 98:91
Najviac bodov: G. Wallace 21, Felton (10 asistencií) a Okafor (11 doskokov) po 17 - Horford 15, Bibby a Murray po 14, štvrtiny: 36:21, 23:29, 21:20, 18:21, 15 058 divákov
Orlando - New Jersey 105:102
Najviac bodov: D. Howard 26 (15 doskokov), Lewis 21, Pietrus 14 - D. Harris 25, V. Carter 19, Ji 12, štvrtiny: 32:29, 28:30, 23:27, 22:16, 17 461 divákov
Toronto - Miami 102:108
Najviac bodov: Bosh 34, Bargnani 23, A. Parker 16 - Wade 42, Beasley 12, Chalmers, Haslem a Quinn po 10, štvrtiny: 24:22, 26:34, 26:30, 26:22, 19 800 divákov
Detroit - Golden State 108:91
Najviac bodov: R. Hamilton 22, Prince a Maxiell po 16 - Jamal Crawford 25, A. Randolph 17, Belinelli a Morrow po 13, štvrtiny: 33:16, 30:24, 22:26, 23:25, 22 076 divákov
Boston - Cleveland 105:94
Najviac bodov: Pierce 29, Powe 20 (11 doskokov), R. Allen 17 - Mo Williams 26, L. James 21, Varejao 15, štvrtiny: 21:19, 24:24, 33:26, 27:25, 18 624 divákov
Chicago - Milwaukee 117:102
Najviac bodov: B. Gordon 34, D. Rose 27, Salmons 21 - R. Jefferson 27, Mbah a Moute 21 (11 doskokov), Sessions 20 (11 asistencií), štvrtiny: 25:26, 38:26, 22:28, 32:22, 21 186 divákov
San Antonio - Washington 100:78
Najviac bodov: T. Parker 19, Udoka 13, Finley a George Hill po 12 - Jamison 14, Songaila a N. Young po 11, štvrtiny: 24:15, 22:19, 33:19, 21:25, 18 440 divákov
Houston - Phoenix 116:112
Najviac bodov: Brooks 30, Artest 21, Landry 16 - Nash 32 (13 asistencií), Barbosa 24, O`Neal a Barnes po 17, štvrtiny: 23:18, 33:28, 25:30, 35:36, 18 045 divákov
Utah - Denver 97:91
Najviac bodov: Deron Williams 25 (11 asistencií), R. Brewer 16, Okur 12 - J. R. Smith 27, C. Anthony 20, Billups 12, štvrtiny: 16:24, 21:23, 36:22, 24:22, 19 911 divákov
Los Angeles Lakers - Minnesota 110:90
Najviac bodov: Bryant 23, P. Gasol 21, J. Powell 14 - Gomes 20, Telfair a Love (14 doskokov) po 18, štvrtiny: 22:17, 25:19, 30:23, 33:31, 18 997 divákov