Domov > Regionálne súťaže

23.02.2009 | SITA | Basket portál - Slovenské súťaže

Nitra zdolala lídra

Nitra má za sebou úspešný týždeň. V stredu zdolala Pezinok, úradujúceho majstra aktuálne okupujúceho druhú priečku a v sobotu si poradila aj s lídrom HBK Prievidza.

Poprad v priamej konfrontácii uhájil ôsme, teda posledné postupové miesto, pred dobiedzajúcim Interom.

SKUPINA O 1. – 6. MIESTO

PEZINOK – BANSKÁ BYSTRICA 69:64

(19:17, 36:30, 52:52)

AB COSMETICS: Whisby 23/20 doskokov, Williams 7, Kozlík 6, Lukjanec 4, Brliť 4 (Niparavičius 9, Mičuda 6, Snopko 6, Urland 4, Grznár 0). Tréner: M. Černický.

ŠKP: Škara 20, Dorazil 14, Pipíška 10, Hovaňák 9, Merritt 7 (Caban 4, Rendla 0, Koczkáš 0). Tréner: Ľ. Doušek.

TH: 22/17 – 22/13. FAULY: 17 – 18. TROJKY: 2 – 3. 400. Zubák, Margala, Kovalčík. ŠTVRTINY: 19:17, 17:13, 16:22, 17:12.

Pezinok ani v tomto stretnutí neprekročil svoj tieň z posledných duelov a naďalej je v menšej hernej kríze. Kým v minulých zápasoch tkvel problém domácich v obrane, tentoraz pokrivkávali v útoku. Hostia hrali v rámci svojich možností a prekvapivo viedli v 33. min 58:54. Pezinok však odpovedal 10-bodovou šnúrou a nedovolil tak ďalšiu drámu. Nespokojní diváci, nepresní rozhodcovia a podpriemerná hra oboch družstiev – tak možno charakterizovať tento zápas, ktorý bol viac bojom, ako stretnutím družstiev hornej šestky.

(bd)

PRIEVIDZA – NITRA 66:77

(22:18, 31:38, 48:54)

HBK: Bosák 17, Szalay 16, Štorcel 7, Immink 3, Ridzoň 2 (Livajič 10, Boor 6, Pavlenda 5, La Rosa 0, Blaho 0). Tréner: I. Rudež.

AX SPU: Lawrence 19, Fapšo 16, Hill 8, Červenka 3, Tomek 0 (Vido 17, Votroubek 14/4 trojky, Pohanka 0). Tréner: Ľ. Urban.

TH: 10/8 – 13/12. FAULY: 19 – 15. TROJKY: 6 – 8. 2200. Ženiš, Šarišský, Šramko. ŠTVRTINY: 22:18, 9:20, 17:16, 18:23.

Nitrania hrali v úvode s "neposlušnou" loptou, veď prvé ich body zaznamenal Fapšo až v 5. min za stavu 9:0. Hostia sa od tohto momentu zmobilizovali, v 12. min sa už dostali do vedenia 23:22 a na prestávku odchádzali so 7-bodovým náskokom 38:31, aj preto, že domácim odišla streľba. Po obrátke v 25. min svietilo vyrovnané skóre 41:41, lenže následne mužstvo AX SPU sprísnilo obranu a začalo sa hráčom HBK bodovo vzďaľovať. V 35. min vyhrávalo najvyšším 16-bodovým náskokom 68:52 a pripravilo lídrovi druhú prehru pred vlastným obecenstvom v tomto ročníku.

(hos)

SPIŠSKÁ NOVÁ VES – LEVICE 99:68

(17:15, 44:29, 69:43)

04 AC LB: Pešta 21, Lozančič 15, Avalič 12, Nuber 10/11 asistencií, Baldovský 7 (Madaj 19, Kovalík 4, Kožár 3, Mišinský 3, Bartoš 3, Bučák 2, Bečarik 0). Tréner: J. Chudeusz.

ASTRUM: Miloševič 20, Gavran 10, Lutovský 7, Jankovič 2, Klein 0 (Živický 16, Klár 9, Samanovič 4, Krkoš 0, Halmeš 0, Terlanda 0). Tréner: P. Kováčik.

TH: 34/21 – 22/16. FAULY: 24 – 33, 5 faulov: 25. Lutovský, 30. Terlanda. TROJKY: 10 – 10. 900. Sudek, Pipíška, Tomašovič. ŠTVRTINY: 17:15, 27:14, 25:14, 30:25.

Po rýchlych akciách s Nuberovým autorským podpisom Spišiaci v úvode rýchlo ušli na 11:2. Hostia zakrátko vyrovnali, ba dokonca vyhrávali 12:11. No to bolo naposledy, čo sa v tomto zápase tešili z vedenia. Už v druhej časti hry domáci odskočili na rozdiel 15 bodov a svoj náskok zvyšovali až do konca. Hostia v závere trojkami len čiastočne upravili stav stretnutia. V domácom drese sa darilo pivotom Peštovi, Madajovi a Lozančičovi. Skvelú kombinačnú hru rozohral Nuber. Tréner Chudeusz dal v zápase príležitosť najmä mladým hráčom.

(gon)

SKUPINA O 7. – 12. MIESTO

KOMÁRNO – HANDLOVÁ 101:64

(27:19, 45:32, 75:46)

MBK RIEKER: Majoroš 27, Gibson 15, Suja 14, Jurík 11, Blagojevič 8 (Barišič 17, Lehman 7, Béber 2, Marič 0, Závodný 0). Tréner: M. Kováčik.

MBK: Vojtek 13, Bičvič 9, Štefánik 4, Haviar 2, Vlaič 2 (Rice 11, Klátik 9, Prokein 7, Mrviš 3, Paraík 2, Števula 2). Tréner: Ľ. Smačko.

TH: 37/28 – 19/16. FAULY: 12 – 28, 5 faulov: 36. Vojtek. TCH: 15. Štefánik. TROJKY: 5 – 4. 480. Hlinka, Kuzmiak, Špirka. ŠTVRTINY: 27:19, 18:13, 30:14, 26:18.

Hostia udržiavali krok s domácimi hráčmi len v prvom polčase, viedli na začiatku 2:0 a v 5. min 10:9, ale to bolo z ich strany všetko. Komárno dobre bránilo a postupne spresnilo aj streľbu. Družstvo dobre dirigoval Gibson a strelecky sa chytil Majoroš. V 27. min už bol rozdiel 33 bodov 73:40. V záverečnej desaťminútovke už domáci hrali pre divákov a pripravili pre nich množstvo exhibičných akcií. Gibsonovým košom v závere dosiahol MBK Rieker 100-bodovú hranicu a symbolicky tak korunoval výborný kolektívny výkon.

(rtn)

POPRAD – INTER 106:97

(37:27, 61:55, 88:79)

CHEMOSVIT: Ingles 31/8 trojok, Sedmák 28, Grier 17, Práznovský 9, Laco 3 (Bílik 17 /4, Findura 1, Kuchalík 0). Tréner: B. Jemč.

BRATISLAVA: Cramer 25, Polakovič 20, Míčka 17, Toya 16, Golian 3 (Stojanovič 9, Ďuriš 5, Homola 2, Ravasz 0). Tréner: J. Adamčík.

TH: 17/15 – 27/20. FAULY: 22 – 21, 5 faulov: 28. Laco. TROJKY: 17 – 7. 950. Lukáč, Bohucký, Luxová. ŠTVRTINY: 37:27, 24:28, 27:24, 18:18

Minútou ticha si v Aréne uctili pamiatku obetí tragédie v Polomke. Dôležitosť zápasu si uvedomovali obaja súperi, veď sa hralo o play-off. Chemosvit, ktorý v tejto sezóne ešte Inter nezdolal a navyše sa musel zaobísť bez zraneného Klariča, v prvom polčase zasypal hostí kanonádou 13 trojok – z nich šesť dal Ingles. S výnimkou krátkeho vedenia Interu v 24. min (64:63) mali domáci taktovku hry pevne vo svojich rukách a udržiavali si mierny odstup voči snaživým hosťom. "Odplata" Podtatrancov bola dôstojná a pomerne hladké víťazstvo plne zaslúžené.

(mch)

DOLNÝ KUBÍN – KOŠICE 100:60

(21:13, 42:28, 65:42)

BK: Žilík 21, Štefanac 18, Savovič 14, Kmetoni 4, Dubovský 4 (Futo 14, Ondrejka 8, Maslík 7, Piták 6, Strapec 2, Krajčo 2). Tréner: O. Vidin.

SLÁVIA TU: Probala 20, Ľ. Lechman 6, Demečko 6, Lutter 3, Utľak 1 (Krajewski 12, Harris 9, Ulman 3, Ogurčák 0, Kiss 0). Tréner: J. Rešetár.

TH: 33/20 – 22/17. FAULY: 19 – 27, 5 faulov: 24. Lechman, 27. Utľak, 39. Ulman. TROJKY: 4 – 7. 650. Janáč, Szibilla, Kúkelčík. ŠTVRTINY: 21:13, 21:15, 23:14, 35:18.

V nadstavbovom zápase pravdy v nabitom dolnokubínskom "pekle" domáci od úvodného rozskoku opäť ukázali svoju lepšiu tvár. Počas celého zápasu jednoznačne dominovali. Súperovi agresívnou, obrannou hrou a rýchlymi brejkmi nedávali šancu a do polčasu si vytvorili 14-bodový náskok. V tretej štvrtine sa hostia snažili o zvrat, no disciplinovane hrajúci domáci úspešne kontrovali a kontrolovali hru. Vo štvrtej štvrtine Kubín nepoľavil v tempe a tabuľkového súpera deklasoval 40-bodovým rozdielom. Dolnokubínčania podali koncentrovaný kolektívny výkon a urobili dôležitý krok v boji o záchranu.

PROGRAM 27. KOLA

O 1. – 6. MIESTO – PIATOK 27. FEBRUÁRA: Nitra – Sp. Nová Ves (18.00). Levice – Pezinok (18.30). SOBOTA 28. FEBRUÁRA: B. Bystrica – Prievidza (18.00)

O 7. – 12. MIESTO – SOBOTA 28. FEBRUÁRA: Inter – Dolný Kubín, Handlová – Poprad, Košice – Komárno (všetky 18.00).

Prehru oplatili rovnakou kartou

V šlágri 26. kola sa zrodilo menšie prekvapenie, keď tretia Nitra zvíťazila 77:66 na palubovke lídra extraligy, prievidzského HBK. Tréner víťazov, inak "Exprievidžan", Ľubomír Urban zdôrazňuje, že mali pred sebou jasný cieľ: "Pricestovali sme do Prievidze s jasnou motiváciou – vrátiť domácim prehru, ktorú sme s nimi utrpeli v základnej časti. Z miery nás nevyviedla ani počiatočná strelecká indispozícia. Dôležité bolo, že sme sa rýchlo dotiahli na súpera a od začiatku druhej štvrtiny sme išli do vedenia. Dali sme si viac záležať na obrane a do karát nám zahrala aj vychýlená strelecká muška domácich."

Pre aktuálne tretiu Nitru to bol výborný týždeň, veď zdolala obidve mužstva, ktoré sú v tabuľke nad ňou, čo svedčí o výbornej aktuálnej forme. Tréner Urban sa však bráni tomu, že by už pomýšľal na boj o titul: "Až play-off ukáže, kto je ako na tom. Okrem prvých troch tímov treba brať do úvahy aj nebezpečnú Banskú Bystricu a určite i bratislavský Inter. Aj na týchto družstvách si môže niekto vylámať zuby."

(hos)

© 2002, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.