Domov > Novinky > Basket portál > NBA > Cavaliers zvýšili náskok na čele súťaže
Cavaliers zvýšili náskok na čele súťaže
30. Marec 2009 NBA Autor: SITA
Basketbalisti Cleveland Cavaliers zvýšili v nedeľu svoj náskok na čele súťažného pelotónu zámorskej NBA, keď zvíťazili nad Dallasom ráznym spôsobom 102:74, zatiaľ čo ich prenasledovateľ Los Angeles Lakers prehral v Atlante 76:86. Cavaliers tak majú pred Lakers po nedeli dvojzápasový náskok.

Lakers zažili svoj strelecky najhorší zápas sezóny, keď premenili iba 35 percent svojich pokusov. Zápas ako zo zlého sna sa začal dvoma rýchlymi faulami Kobeho Bryanta, ktorý sa po celý zápas trápil, predviedol množstvo nepresností s až štyrmi stratenými loptami vrátane nechytenia jednoduchej prihrávky pri protiútoku na konci tretej štvrtiny. Lakers v dueli očividne nepôsobili dobrým dojmom a Atlanta ich poníženie symbolicky zakončila nevídaným košom Mika Bibbyho. Jeho trojbodový pokus sa odrazil od obruče a následne po vysokom odraze od hornej hrany dosky prepadol cez sieťku. "Nechápem, prečo sme mali dnes takú vychýlenú mušku. Bol to zvláštny zápas, v útoku sme sa vôbec nedokázali presadiť," krútil po skončení stretnutia hlavou Pau Gasol, ktorý s 21 bodmi viedol strelecké štatistiky kalifornského mužstva. Iba dvaja hráči Lakers mali na konte dvojciferný počet bodov, 17-bodového Bryanta dokázal počas celého duelu ustrážiť Joe Johnson. "Prehrali sme dva dôležité zápasy, potrebovali sme sa vrátiť na víťaznú vlnu. Toto bol z našej strany asi jeden z najlepších výkonov sezóny," skonštatoval 27-ročný rozohrávač a strelec 10 bodov v dueli proti minuloročnému finalistovi. Johnson pritom narážal na predchádzajúce domáce prehry mužstva zo San Antoniom a Bostonom.

Tesne pred cieľom základnej časti strácajú dych hráči Phoenixu, ktorí na ihrisku v Sacramente prehrali už svoj tretí zápas v rade. Suns pritom majú jeden z najlepších útokov v súťaži, no v obrannej fáze značne zaostávajú. Na ihrisku najhoršieho mužstva súťaže prehrali 118:126 a osem duelov pred koncom strácajú na postupové miesto Dallasu 3,5 zápasu. Jednou z príčin prehry mohol byť podľa najdôležitejšieho hráča Suns v zápase Steva Nasha sobotňajší nezdar v predĺžení na palubovke Utahu. "Po tom zápase v nás zostali silné emócie a sme aj unavení. To však neznamená, že sme nemohli nájsť cestu k víťazstvu. Nechcem preukázať neúctu voči tomuto mladému tímu, ale proti Lakers alebo Celtics sme dnes práve nehrali," nedokázal skryť rozčarovanie z výkonu mužstva 35-ročný rozohrávač.

Dallas sa mohol vzdialiť Phoenixu víťazstvom na ihrisku Clevelandu, to sa však zatiaľ v tejto sezóne podarilo iba Lakers. Cavaliers sa môžu tesne pred bránami play-off pýšiť rešpekt vzbudzujúcou domácou bilanciou 35-1. Po nevýraznom výkone v prvom polčase zapli v druhej polovici duelu na plné obrátky a zvíťazili v 12. zápase v rade, čo je nový klubový rekord. "Každý zápas je niečím náročný, no tento duplom. Cleveland je mužstvo majstrovského kalibru. Nemôžete si proti nim dovoliť žiadne zaváhanie. A to naše z tretej časti hry nás stálo víťazstvo. Máme pred sebou tento týždeň ešte mnoho dôležitých zápasov, musíme sa pozviechať," povedal tréner Mavericks Rick Carlisle.

Z ďalších súbojov nedeľňajšieho programu lákali pozornosť najmä tie, v ktorých sa stretli pravdepodobní účastníci vyraďovacích súbojov. New Orleans v dueli so San Antoniom vyhrali 90:86 vďaka trom trestným hodom Chrisa Paula, ktoré si vypýtal 7,1 sekundy pred koncom. Zlú formu Detroitu pomôže v ďalších dueloch zvrátiť aj Allen Iverson, ktorý sa v nedeľu vrátil do zostavy Pistons po 16 zápasoch a tímu pomohol k víťazstvu nad Philadelphiou ôsmimi bodmi. Chicago snažiace sa ustrážiť si svoju postupovú pozíciu pred Charlotte nevyužilo šancu na zvýšenie náskoku, keď prehralo na ihrisku Toronta 129:134 po predĺžení a pred Bobcats má náskok dvoch zápasov.

Výsledky - nedeľa:

Cleveland - Dallas 102:74

Najviac bodov: L. James 24 (12 asistencií), Mo Williams 22, Ilgauskas 14 - Nowitzki 20, J. Terry a Dampier po 10, štvrtiny: 20:30, 27:19, 30:11, 25:14, 20 562 divákov

Atlanta - Los Angeles Lakers 86:76

Najviac bodov: Bibby 21, Murray 14, Evans 13 - P. Gasol 21 (11 doskokov), Bryant 17, Odom 9, štvrtiny: 20:13, 20:26, 32:19, 14:18, 20 148 divákov

Minnesota - New Jersey 108:99

Najviac bodov: Miller 22 (10 doskokov), Gomes 21, Carney 19 - V. Carter 36, D. Harris 19, B. Lopez a Ji po 10, štvrtiny: 29:24, 29:24, 26:23, 24:28, 16 539 divákov

Toronto - Chicago 134:129 po predĺžení

Najviac bodov: Bosh 31 (15 doskokov), Bargnani 28, Calderon 22 (19 asistencií) - B. Gordon 37, D. Rose 23, Noah 16, štvrtiny: 30:21, 25:23, 35:33, 29:42 - 15:10, 18 949 divákov

Detroit - Philadelphia 101:97

Najviac bodov: Prince 21, Stuckey 16, R. Hamilton 14 - Iguodala 27, T. Young 22, A. Miller 13, štvrtiny: 27:31, 30:27, 22:25, 22:14, 22 076 divákov

Indiana - Washington 124:115

Najviac bodov: Granger 31, B. Rush 29 (10 doskokov), Jack 19 - C. Butler 31 (13 doskokov), Jamison 29, Crittenton 19, štvrtiny: 30:28, 29:24, 33:24, 32:39, 13 729 divákov

Boston - Oklahoma City 103:84

Najviac bodov: Pierce 27, G. Davis 19 (10 doskokov), House 16 - Westbrook 23, Durant 21, J. Green 15, štvrtiny: 20:25, 25:20, 26:23, 32:16, 18 624 divákov

New Orleans - San Antonio 90:86

Najviac bodov: Paul 26, David West 23 (16 doskokov), A. Daniels 10 - T. Parker 20, Duncan 19 (15 doskokov), Ginobili 17, štvrtiny: 19:25, 24:22, 25:16, 22:23, 18 204 divákov

Sacramento - Phoenix 126:118

Najviac bodov: Thompson 21, Hawes 20 (10 doskokov), Nocioni a Garcia po 19 - Nash 31 (14 asistencií), S. O`Neal 24, Grant Hill 19, štvrtiny: 35:33, 35:31, 35:32, 21:22, 13 623 divákov