Domov > Novinky > Basket portál > Slovenské súťaže > Košičanky chcú titul po troch dueloch, Liptáčky sú proti
Košičanky chcú titul po troch dueloch, Liptáčky sú proti
17. Apríl 2009 Slovenské súťaže Autor: SITA


BRATISLAVA 17. apríla (SITA) - V sobotu o 19.00 h sa v košickej Infinity aréne začína finálová séria slovenskej ženskej basketbalovej extraligy, v ktorej sa už siedmykrát za sebou bude rozhodovať o majstrovi Slovenska medzi košickým klubom Maxima Broker (predtým aj Kosit 2013, K Cero V.O.D.S. a Delta I.C.P.) a MBK Ružomberok. Liptáčky sa tešili len v prvej z nich v sezóne 2002/2003 (3:2), v ďalších piatich triumfovali východniarky (postupne 3:0, 3.2, 3:2, 3:1, 3:0). V predchádzajúcej extraligovej sezóne dokonca nespoznali chuť prehry ani v jedinom zápase.
V aktuálnom ročníku ich víťaznú šnúru najprv v novembri šokujúco prerušili v mestskom derby basketbalistky Cassovie a v nadstavbovej časti využili lazaret v kádri majstra práve Ružomberčanky. Napriek tomu sú hráčky Maxima Broker, ktoré úspešne reprezentovali slovenský ženský basketbal aj v prestížnej Eurolige, kde sa prebojovali do osemfinále, jednoznačným favoritom finálovej série.
Jendrichovský: Rešpekt áno, ale nie obavy z výsledku
"Máme pred sebou posledný krok, aby sme dosiahli náš cieľ - titul majstra Slovenska. Chceme vyhrať celú finálovú sériu v najkratšom možnom počte troch zápasov," stanovil pre agentúru SITA finálový cieľ päťnásobného slovenského šampióna jeho generálny manažér Daniel Jendrichovský. Na margo zdravotného stavu kádra, ktorý počas celej sezóny ovplyvňoval hernú pohodu a kvalitu výkonov Košičaniek, poznamenal: "Vo finále určite nenastúpi Daniela Číkošová, ktorú čaká v Prahe operácia chrbtice. Rovnako problémy s chrbticou neumožnia štart ani Kataríne Polákovej. Po operácii výrastkov na päte sa už v tejto sezóne nepredstaví na palubovke ani Anka Jurčenková. Na druhej strane sa od pondelka zapojila do tréningu po operácii cysty v kolene Ivana Jalčová. Či však nastúpi v niektorom z finálových duelov, je predčasné hovoriť. Najlepšou správou pre nás je sobotňajší návrat Američanky Cathrine Kraayeveldovej, ktorú sme po vypadnutí z Euroligy pustili domov. Od pondelka trénuje a bude vo finále veľkou posilou."
Už tradičné súperenie s Ružomberkom nevníma v tejto sezóne D. Jendrichovský ako vážny problém: "So súperom sa veľmi dobre poznáme. Dokázali sme s ním počas sezóny odohrať tri veľmi dobré zápasy, v poslednom sme pre obrovské zdravotné problémy v našej zostave podľahli. Vo finálových dueloch by sa mala prejaviť kvalita nášho kádra. Rešpekt pred súperom máme, ale obavy z výsledku určite nie." V Košiciach sa po triumfe domácich hokejistov vo finále Slovnaft extraligy schyľuje k ďalším víťazným oslavám. "Oslavy titulu zatiaľ neplánujeme. Hokejisti nás určite inšpirovali, no viac budeme vedieť až pred mečbalom," konštatoval D. Jendrichovský, ktorý je už myšlienkami ďalej: "Čo sa týka nasledujúcej sezóny, najprv potrebujeme získať tento titul. Potom budeme mať pred sebou poldruha mesiaca, počas ktorého nás čakajú rokovania so sponzormi. Po nich príde čas prihlásiť sa do ďalšieho ročníka Euroligy. Rozhodne v ňom nebudeme disponovať takými financiami ako v tejto sezóne."
Onuška: Cieľ sme splnili, ale nechceme koniec po troch zápasoch
Liptáčky sa museli počas sezóny trikrát skloniť pred slovenským majstrom a raz ich dokázali zdolať aj nitrianske vysokoškoláčky, ktoré očividne ašpirovali aj na ich pozíciu "korunných princezien" slovenského basketbalu. Spokojnosť nevládla v tíme jedenásťnásobného slovenského šampióna ani po zápasoch Európskeho pohára FIBA, v ktorom dokázali len dvakrát zvíťaziť a nepostúpili zo skupiny. V play-off však Ružomberčanky rovnako ako ich košické rivalky nezaváhali ani raz a na finále im stačil minimálny možný počet piatich zápasov. Na rozdiel od Košičaniek, na ktoré splnenie cieľa ešte len čaká, ružomberské súperky už stanovenú métu dosiahli. "Cieľ stanovený pred sezónou sme splnili. Sme vo finále. Teraz sme si postavili ďalší: Nechceme, aby sa finále skončilo už po troch zápasoch," vyjadril pre agentúru SITA ambície MBK Ružomberok ich generálny manažér Stanislav Onuška a dodal: "Finálové zápasy sa nechystáme odohrať len z povinnosti, ale pôjdeme do každého z nich s cieľom zvíťaziť. Čím dlhšie potiahneme finálovú sériu, tým pre nás lepšie. Chceli by sme natiahnuť šnúru 13 víťazných zápasov. Naša forma ide stále hore, čo dokumentovala aj trojica semifinálových zápasov s výborne pripravenou Nitrou. Košického súpera sa pokúsime zaskočiť zmenami v našej obrannej hre."
Do stredy pod Čebraťom trénovalo 11 hráčok. Vo štvrtok sa pripojili Simona Podešvová, ktorá mala žalúdočné problémy a po viróze, aj Klaudia Lukačovičová. "Som veľmi rád, že náš tím máme pokope prakticky celú sezónu bez veľkých zdravotných problémov. Menšie absencie sa síce vyskytli, ale skvele sa nám osvedčila výborná regenerácia a rehabilitácia, ktorú máme vďaka sponzorom v Ružomberku k dispozícii," pochvaľoval si S. Onuška, ktorý má vďaka splnenému predsezónnemu cieľu dôvod na optimizmus: "Už dlhšiu dobu sa usilujeme o dlhodobú stabilizáciu kádra. Väčšina našich dievčat má viacročné zmluvy. Silnou motiváciou pri ich podpise je aj pravidelná účasť nášho klubu v európskych pohárových súťažiach. Môžem potvrdiť, že vďaka našim spoľahlivým sponzorom spoločnosti Mondi a mestu Ružomberok sa aj v budúcej sezóne prihlásime do Európskeho pohára FIBA, ktorý je druhou najvýznamnejšou súťažou v európskej pohárovej
Ružomberskí fanúšikovia patria k najlepším v lige. Preto im klub vždy vychádza v ústrety. "Náš fanklub sme podporili uhradením cestovných nákladov do Nitry a rovnako urobíme aj v prípade Košíc. Časovú kolíziu nášho stredajšieho domáceho finálového zápasu a semifinále Slovenského pohára vo futbale, v ktorom hostia futbalisti Ružomberka Petržalku, sme po dohode vyriešili tak, že začiatok futbalového zápasu sa posunie o hodinu skôr na 16.00 h a začiatok basketbalu o hodinu neskôr na 18.00 h. Navyše vstupenka z futbalu bude platiť aj na basketbal a prepravu fanúšikov z futbalového štadióna do haly Koniareň zabezpečí kyvadlová autobusová doprava," informoval na záver generálny manažér vicemajstra Stanislav Onuška.
Program finále a boja o 3. miesto ženskej basketbalovej extraligy a termíny zápasov:
Maxima Broker Košice (1.)* - MBK Ružomberok (2.): 18., 22., 25., prípadne 29. apríla a 2. mája
Inpek UKF Nitra (3.) - BSS Košice (4.): 19., 23., 26., prípadne 30. apríla a 3. mája
*V zátvorke je umiestnenie klubu po nadstavbovej časti extraligy.
Hrá sa na tri víťazstvá, prvý, tretí a prípadný piaty zápas odohrajú na palubovke lepšie umiestneného klubu po nadstavbovej časti.

 
Basketland Novinky

Galéria

 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria
 • Galéria


spankbang