Domov > Novinky > Basket portál > Slovenské súťaže > Extraliga mužov - Prvý finálový duel pre Nitru
Extraliga mužov - Prvý finálový duel pre Nitru
03. Máj 2009 Slovenské súťaže Autor: SITA

. Obhajcovia titulu, basketbalisti AB Cosmetics Pezinok, vstúpili neúspešne do finálovej série play-off slovenskej extraligy. Zverenci trénera Milana Černického v sobotňajšom prvom stretnutí podľahli na domácej palubovke BK AX SPU Nitra 77:85 a výhoda sa presunula na stranu hráčov spod Zobora. Jedným z dôležitých faktorov nitrianskeho víťazstva v Pezinku bola streľba spoza trojkového oblúka - hostia premenili až 16 takýchto pokusov, zatiaľ čo domáci len osem. Druhý finálový duel je na programe v stredu 6. mája o 18.00 h v Nitre.

Basketbal - extraliga mužov - finále play-off (hrá sa na 3 víťazstvá) - prvý zápas:

AB Cosmetics Pezinok - BK AX SPU Nitra 77:85 (15:24, 20:18, 25:20, 17:23) - stav série: 0:1

Začiatok duelu vyšiel menej favorizovaným hosťom, ktorým sa v Pezinku darila streľba a po piatich minútach vyhrávali 10:4. Spoza trojbodového oblúka presne namieril pivot Stanislav Votroubek, ktorého podporil aj Dametri Hill a tím trénera Ľubomíra Urbana vyhrával na palubovke víťaza dlhodobej časti súťaže po prvej štvrtine 25:14. V druhej desaťminútovke dokázali hostia svoj náskok ešte zveľadiť na 40:24, no vzápätí už zapli na vyššie obrátky aj domáci. Ešte pred veľkou prestávkou sa Pezinku podarilo predovšetkým zásluhou dvojice Američanov Lorenzo Williams - Kevin Houston znížiť na prijateľný 7-bodový rozdiel (35:42) a úradujúci majster bol späť v hre.

Domáci prvýkrát vyrovnali v 23. min (48:48), o niekoľko desiatok sekúnd sa už dokonca dostali do vedenia. V 26. min vyhrávalo mužstvo kouča Milana Černického už o desať bodov (58:48). Zdalo sa, že tento nástup hostí položí, no opak bol pravdou. Stojanov, Červenka a následne aj Pohánka sa nemýlili za tri body a otázka víťaza tohto duelu bola znovu aktuálna. Hosťujúci tím naďalej dominoval na trojkovom oblúku (celková bilancia: 16:8 z pohľadu Nitry), čím položil základ svojho triumfu v Pezinku. Osemdesiat sekúnd pred koncom štvrtej štvrtiny zaznamenal svoju prvú, no nesmierne dôležitú trojku v zápase hosťujúci líder Eugene Lawrence a upravil na 83:77 pre svoj tím. Domáci vzápätí viackrát neuspeli, na konečných 85:77 pre Nitru pečatil Červenka.

SITA © 2002, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.