Domov > Novinky > Basket portál > Slovenské súťaže > Pezinok (bez Lukjanca) vyrovnal, režisérom výhry Williams
Pezinok (bez Lukjanca) vyrovnal, režisérom výhry Williams
07. Máj 2009 Slovenské súťaže Autor: Administrator
EXTRALIGA BASKETBALISTOV – DRUHÝ ZÁPAS FINÁLE PLAY-OFF

PLAY-OFFOVÝ TELEGRAM

+Obávaný pezinský ostrostrelec Andrej Lukjanec nehral včera pre chorobu.

+Nitriansky podkošový kolos Dametri Hill síce hral, no v dôležitom zápase nedal ani jeden bod.

+V súbojoch o bronz vedie Prievidza po domácom víťazstve nad Spišiakmi 1:0, séria (hraná na 3 víťazstvá ako finále) sa dnes sťahuje na Spiš.

PROGRAM NA TENTO TÝŽDEŇ

O TITUL

SOBOTA 9. MÁJA: Pezinok – Nitra (18.00)

O 3. MIESTO

DNES: Spišská Nová Ves – Prievidza (18.00)

NEDEĽA 9. MÁJA: Prievidza – Spišská Nová Ves (17.00)

NITRA – PEZINOK 78:80, (16:23, 33:44, 61:68) - STAV SÉRIE 1:1

AX SPU: Lawrence 24/3 trojky, Pohánka 15/3, Červenka 13, Tomek 12, Hill 0 (Votroubek 11/3, Fapšo 3, Ivan 0, Vido 0). Tréner: Ľ. Urban.

AB COSMETICS: Williams 31/4, Niparavičius 19, Mičuda 6/13 doskokov, Snopko 6, Kozlík 5 (Houston 7, Urland 6, Brliť 0, Grznár 0). Tréner: M. Černický.

TH: 16/11 – 23/17. FAULY: 21 – 19, 5 faulov: 35. Tomek. TROJKY: 11 – 7. 1300. Janáč, Brziak, Kúkelčík. ŠTVRTINY: 16:23, 17:21, 28:24, 17:12.

Nitrania v úvodnej štvrtine vyhoreli v útoku. Rečou čísel – z hry premenili len 7 z 26 pokusov (úspešnosť slabučkých 27 percent). Najmä preto zaostávali v 9. min až o 12 bodov 11:23. Aj v druhej desaťminútovke mal navrch Pezinok, hoci zaň pre chorobu nenastúpil Andrej Lukjanec. Obhajca titulu v nej viedol solídnym 14-bodovým rozdielom (40:26). Domáci však po zmene strán, celkom pochopiteľne, odštartovali "stíhaciu jazdu". Už päť minút po veľkej prestávke znížili na 47:51 a tesne pred koncom tretej štvrtiny len na 59:60. Podarilo sa im aj vyrovnať, zásluhou Pohánkovej trojky v poslednej minúte duelu (78:78). Potom sa spod koša presadil už len hosťujúci Niparavičius, čo však Pezinku stačilo na zaslúžené víťazstvo a vyrovnanie série.

POVEDALI PO ZÁPASE

ĽUBOMÍR URBAN (tréner Nitry): "Prehrali sme o dva body, čo je relatívne málo. Pri trochu lepšom riešení posledných akcií sme mohli i vyhrať. Pezinok bol od začiatku jasne lepší. A klobúk dolu pred tým, čo predviedol Williams. To čo ukázal ako strelec i ako tvorca hry, bolo famózne a absolútne rozhodujúce."

MILAN ČERNICKÝ (tréner Pezinka): "Sme veľmi radi, že sme Nitre oplatili prehru zo sobotňajšieho domáceho stretnutia. Stavili sme na defenzívu, Lawrenca sme bránili po celom ihrisku a vyplatilo sa nám to. Williams to dnes vzal na seba a hral vynikajúco. Ale musím pochváliť i ostatných hráčov, už v šatni bolo vidieť, ako sme vyhecovaní."

Iný Pezinok, iná Nitra

Pezinok už v prvých minútach druhého finále pôsobil neporovnateľne sebavedomejším a odhodlanejším dojmom ako v úvodnom stretnutí. A aj keď to boli legionári Lorenzo Williams a Matas Niparavičius, kto vystrieľal v prvom polčase hosťom dvojciferný náskok, nemenej dôležitá bola dobre organizovaná defenzíva.

Asi najväčší kus práce v nej "odmakal" Marek Kozlík. Jeho úlohou bolo osobne strážiť motor nitrianskej ofenzívy Eugena Lawrenca. "Je neskutočne ťažké ho brániť. Má výborný vnik. Nikdy neviete, či vystrelí alebo vnikne pod kôš, čo vymyslí, či pôjde doľava alebo doprava. Ale nie je neubrániteľný. Dnes sme mu síce dovolili streliť 24 bodov, ale vyhrali sme. Minule síce len sedem, ale zápas sme prehrali," skonštatoval po zápase talentovaný rozohrávač, ktorý je v končiacej sa sezóne klasickým "role playerom" - defenzívnym špecialistom. A obetoval tak vyššie čísla v individuálnych štatistikách v prospech mužstva.

Mimochodom, nenechajme sa pomýliť číslami: 24 Lawrencových bodov svedčí o tom, že Pezinčania mu príliš nedovoľovali tvoriť, a tak sa musel častejšie nútiť do zakončenia. A aj keď určite nebol osamoteným bojovníkom, veď veľké chvíle mal napríklad i kapitán Červenka, Nitru včera určite nezdobilo také odhodlanie, sebadôvera a tímový výkon ako v sobotu. I preto nakoniec prehrala 78:80.

Pezinčanom po tesnom víťazstve padol povestný kameň zo srdca. Asi najviac to bolo vidieť práve na Kozlíkovi: "Séria sa vracia ku nám domov. V sobotu musíme zvíťaziť a budeme mať prvý mečbal."

Rón staronovým koučom Pezinka?

ZAUJALO NÁS

V českých médiách sa objavila informácia, že novým trénerom Pezinka sa už čoskoro stane František Rón, dnes už bývalý kouč BK Nová Huť Ostrava.

Rón v končiacej sa sezóne doviedol ostravských basketbalistov do štvrťfinále českej NBL a cez leto mal prevziať kormidlo BK Opava. Opavský klub napokon zrejme podľahol tlaku fanúšikov a ponechal vo funkcii doterajšieho trénera Davida Klapetka.

Po siedmich sezónach na lavičke BK NH Ostrava by teda kroky rešpektovaného českého odborníka mali smerovať do Pezinka, kde pôsobil už v rokoch 1999 - 2000 a získal s ním dva extraligové tituly.

Manažér úradujúceho slovenského majstra Justín Sedlák však tvrdí: "Ako predstaviteľ klubu o tom nič neviem. Dohodli sme sa, že prípadné zmeny budeme riešiť až po skončení play-off, čiže túto správu môžem dementovať."

Podľa Sedláka je možné aj to, že k žiadnej zmene na trénerskom poste nepríde a tím aj v nasledujúcom ročníku povedie Milan Černický: "Všetko je otvorené. Naše ďalšie rozhodnutia budú závisieť od výsledku finále."